Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличение на минималната работна заплата – последствия и предимства

| обновено на 05.01.24 в 09:30
Снимка: Ани Петрова

Минималната работна заплата в България се увеличи с 19,6% от 1 януари 2024 година, достигайки стойност от 933 лв. Този ръст на минималната работна заплата е резултат от прилагането на законодателството и конкретно на Кодекса на труда. Според този закон минималната работна заплата за страната се определя като 50% от средната брутна работна заплата за последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.

Ръстът в минималната работна заплата е добра новина за работниците, тъй като тяхното финансово състояние ще се подобри. Те ще имат повече налични средства, които могат да изразходват за основни нужди, развлечения или спестявания. Също така, увеличаването на минималната работна заплата може да допринесе за снижаване на бедността в страната и за подобряване на животния стандарт на най-уязвимите работници.

Въпреки това, увеличението на минималната работна заплата има и някои отрицателни последици, особено за работодателите. Те сега ще трябва да поемат по-големи разходи за заплати на своите служители, което може да натовари финансовата им стабилност. Това може да доведе до увеличение на цените на стоките и услугите, предоставяни от тези работодатели, за да покрият новите разходи по заплатите.

Николай Устамитев, финансов консултант от финансовия портал "Моите пари", коментира в ефира на "Нашият ден" важността на правилното финансово планиране, особено при увеличаването на минималната работна заплата. Той подчертава, че тази промяна във възнаграждението на работниците води до промени в много други аспекти на икономиката и социалната сфера.

Така, например, работниците в предпенсионна възраст, които нямат достатъчен стаж, за да получават пълните пенсии, може да се окажат в по-трудно финансово положение, тъй като новата минимална работна заплата не винаги е достатъчна за осигуряване на нужните средства за пенсиониране. Това може да ги накара да търсят допълнителни източници на доход или да продължат да работят дълго след възрастта на пенсиониране.

Със сигурност увеличаването на минималната работна заплата има разнообразни последици върху българската икономика и общество. То има за цел да подобри финансовото състояние на работниците, но също така може да създаде предизвикателства за работодателите и да повлияе на други социални и икономически аспекти на живота на хората в страната.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15