Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторлъкът – основа на цивилизацията

На Ивановден разговаряхме за съвършенството и стремежа към него в човешкото творчество. Големите майстори в различните видове изкуства – Рембранд, Шекспир, Гьоте – стават обект на припомняне в студиото, но и българските такива – Колю Фичето, Иван Вазов, Иван Милев, Владимир Димитров-Майстора, Валери Петров и др.

Със събеседниците – Анелия Янева, театровед и драматург в Народния театър, с философа Георги Каприев, с поета и преводача Боряна Кацарска и с известния фотограф Иво Хаджимишев търсим кога един "калфа“ става "майстор“, какво е нужно за това в различните сфери на съзидателност, и дали геният е предопределеност или само съд, в който съдържание налива самият живот.

Според Анелия Янева високите образци изискват и зрялост, и всеотдайност от твореца. 

Професор Георги Каприев разказва за приноса на големите имена към цивилизацията ни, и опровергава страха, че изкуственият интелект може да лиши понятието "майсторлък“ от съдържание. 

Боряна Кацарска разказва за превода на поемата "Рембранд“ от Йосиф Бродски на български, посветен на изложбата на нидерландския класик у нас и как един гений разбира друг. 

Иво Хаджимишев споделя за първи път наблюдения върху работните стереотипи у своя прочут тъст – поета Валери Петров. Майстор, мастер, маестро, устаз и уста, гранд мастер или гросмайстор – термини, които обозначават не само високи човешки умения, но и чувството за чест и достойнство у неговите носители, се интерпретират с нужната доза проникновение от участниците в дискусията.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18