Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът Fast Danube: Пред какви рискове се изправя българският бряг на Дунав?

| обновено на 10.01.24 в 12:50
Река Дунав при Видин
Снимка: Полина Тодорова

Има ли опасност от свлачища в Дунавския район и други тревожни последствия от проекта за увеличаване на корабоплаването по реката, популярен като Fast Danube?

В рубрика "Темите на деня" на "Нашият ден" разгледахме един от ключовите проекти, който в момента привлича вниманието на обществото и еколозите, както и на други заинтересовани страни. Това е проектът за увеличаване на корабоплаването по Дунав, наричан Fast Danube. За да разберем повече за възможните последствия и опасности, свързани с неговото изпълнение, разговаряме с Димитър Куманов от сдружение "Балканка".

“Ако се върнем назад и си спомним какво беше някога в Лом, тогава се пътуваше по Дунав целогодишно. Имаше малки пътнически корабчета на въздушна възглавница, с които се пътуваше поне от Видин до Русе, а сигурно и до Силистра се е стигало. Решението за корабоплаването е да се модернизира флотът", казва той.

В предаването Куманов обяснява, че идеята на проекта Fast Danube включва няколко дейности, включително удълбочаване на пространството, в което корабите плуват, неговото изместване към българския бряг и построяване на изкуствени острови в реката, както и други хидротехнически съоръжения. Този проект има за цел да позволи корабоплаване по Дунав почти целогодишно.

Въпреки тези амбициозни планове, появилите се загрижености се свързват със състоянието на свлачищата в Дунавския район. В интервюто Куманов споделя, че около 2/3 от дължината на българския бряг на реката са засегнати от свлачища. Специалисти от МГУ и БАН изразяват становища, че ако проектът се изпълни, свлачищата биха могли да се активират.

Това предизвиква сериозни опасения и въпроси за възможните екологични и инфраструктурни последствия. В момента се провеждат изследвания и дебати, които трябва да помогнат да се определи точното влияние на Fast Danube върху Дунавския район и как може да бъдат намалени потенциалните рискове.

Остава да се види как ще се развие този важен проект и дали ще бъдат взети под внимание всички аспекти и опасения, свързани с него.

Чуйте подробности в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20

В Деня на радостта търсим рецепта за щастие

Живеем във време, характерно с най-висока продължителност на живота. Може да се каже, че сме по-здрави сме, по-сити и по-трудово облекчени от всякога. В Деня на радостта (24 юли) , посветен на красотата в човешкото битие, в "Нашият ден" търсим рецептата за щастие. На въпроса какво ни прави щастливи, повечето от нас биха отговорили –..

публикувано на 24.07.24 в 10:11

Изящната усмивка става все по-достъпна

Все повече нови технологии помагат за постигането на изящна усмивка. Задължителните посещения при зъболекар, на всеки шест месеца, все още не са навик за българите. Често се сещаме да посетим дентален специалист едва след като сме усетили болка. Стоматологът Светломир Дамянов споделя в ефира на "Нашият ден", че в последните години..

публикувано на 24.07.24 в 09:47

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25