"Субективни пейзажи" изобразяват нестандартното око на талантливите автори от Photoworld. Едноименната им обща изложба ще бъде открита на 11 януари от 19.00 часа в Клуба на фоторепортера.
"Наскоро попаднах на един цитат, който казваше, че фотографията е изкуството да посочваш. Може би това е едно добро определение за фотографията, защото тя изважда някакви фрагменти от света, който ни заобикаля. И тази изложба се казва "Субективни пейзажи" точно защото този личен поглед на всеки автор е много силно изразен в начина, по който са представени пейзажите. Тя е доста по-нестандартна, не просто красиви гледки или пейзажи, които биха направили впечатление, а са точно лични впечатления от природата", обясни в "Артефир" инициаторът на експозицията и основател на Photoworld Емануил Трейман.
Колекцията, която ще може да бъде разгледана в Клуба на фоторепортера, принадлежи на групата по пейзажна фотография на Photoworld с координатор Иван Миладинов. Тя разкрива нови измерения на зрителите за красотата в нестандартното, в онова, което е колкото скрито, толкова и напълно видимo, за онези, чиито сетива са будни. Неочакваното и абстрактното, въображението и всевъзможните перспективи към природата около нас се преплитат в "Субективни пейзажи".
"Фотографът е човек, който обикновено има проблем с рисуването и се изразява чрез медията "фотография". Цялата ни група се самоизразява с тази медия. Ние представяме едни пейзажи, които са много реалистични и нестандартни, защото липсва сладникавата част. (…) Ние сме хора, които обичат природата, обичаме я такава – каквато е. Натурална, понякога зла, понякога хубава, понякога мрачна. (…) Аз имам една теза, че цветното много се харесва на хората и много хора се плъзгат да правят пейзажи, които се харесват. В тази изложба има пейзажи, които харесват авторите, и това е личното усещане за света. Това е магията", каза фотографът Владимир Спасов, който е един от участниците в изложбата.
Освен неговите фотографии, които изобразяват различните състояния на водата, в "Субективни пейзажи" публиката може да види кадри и от Ивайло Сапунджиев и Мая Дойчинова-Сапунджиева, Поля Димитрова, Цветелина Стоянова и Юлия Димова.
Групата провежда серия от регулярни пътувания и творчески разговори, в които всеки от участниците намира своя повод да снима, да размишлява и да анализира заснетото всеки месец. В резултат на това се получават фотографии на природата, които бягат от клишетата и я показват в естествената ѝ форма, но някак със завъртане.
Какво значи това – чуйте в звуковия файл.
Снимки – Клуб на фоторепортера
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg