Ново средище за съвременната българска поезия събира изкушени и почитатели в центъра на София.
Мястото е на площад "Славейков" № 7, вече работи, а днешното събитие е среща с поетесата Яна Монева и нейната книга "Всички опити да се извиним" (редактор – Валентин Дишев).
А поезията има нужда от място. С това са съгласни поетите, които представят в студиото на БНР идеята зад новооткритото литературно пространство, неговите дейност и визия.
Гости на предаването "Нашият ден" в рубриката "Разговорът" са поетите Анна Лазарова и Георги Гаврилов, за да разкажат за най- новия подслон на младата съвременна поезия – "Светофар".
И двамата гостуващи поети могат да се похвалят с успеха на най-новите си стихосбирки. "Последният Буенос Айрес" на Гаврилов и "Детска стая под наем" на Лазарова са признати като едни от най-добрите поетични книги за изминалата година у нас. Двамата обаче са тук, за да запознаят слушателите с последния проект, който ги вдъхновява.
Преди седмица мястото официално отваря врати като дневна книжарница и вечерен пункт за културни активности, казват с вълнение гостите на предаването. Те споделят обаче, че в началото на декември едно събитие – награждаването на курсистите от Творческа Академия "Заешка дупка" – преждевременно открива пространството.
Лазарова и Гаврилов разкриват приемствеността между добре познатото средище "Хралупата" и новото място за литературно общуване.
В началото "Хралупата" успява да покрие нуждите, но с разширяване на дейността и приобщаването на нови автори и съмишленици, пространството вече не е подходящо, разказват в ефира на предаването поетите.
Макар и с носталгия Лазарова и Гаврилов виждат в раздялата с "Хралупата" добър знак, че издателството, което популяризира млади, дебютиращи, български автори, е създало една голяма общност около себе си.
Гаврилов казва как се заражда името и посланието, закодирано в него: "Пространството има три етажа. Това триетажие е причината да го наречем "Светофар". Искахме в името да има нещо светло, обединяващо изкуствата."
Лазарова допълва, че това е израз на желанието за преход от приглушената светлина на "Хралупата" към едно светло, ярко, общуващо изкуство.
Според Георги "новата трудност е да не разочароваме нито авторите, нито литературното общество, след като вече сме си изградили този ореол на даващо дебютен път издателство".
Гостуващите поети обещават едно интересно начало. Предстоят цели три книги. Един недебютант – Нели Станева, с нова книга под редакцията на Цочо Бояджиев и художественото оформление на Дамян Дамянов. Анастасия Стоева с "Неизвършени престъпления" (редактор Нинко Кирилов) и Станимир Семерджиев с "Всички същества на рамото ми" (редактор Анна Лазарова) са новите имена и стихосбирки, които издателството добавя към поетичния пейзаж у нас.
Анна Лазарова и Георги Гаврилов обръщат внимание на полезната практика да се осъществява връзка редактор – автор. Така по-утвърдените писатели успяват да се изявят в друга светлина. В същото време дебютиращият автор получава шанс да запази собствения си глас.
На финала на разговора гостите съобщават, че идеята е с времето партньорството със съмишленици да се развива.
Целия разговор можете да чуете тук.
Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а другата – Иванка, затова и тя се озовава по средата. Кръстена на бабите си, Ивана носи гръцките корени на дядо си и усещането за творчество от родителите си. Майка ѝ е детска учителка, която..
Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg