Ново средище за съвременната българска поезия събира изкушени и почитатели в центъра на София.
Мястото е на площад "Славейков" № 7, вече работи, а днешното събитие е среща с поетесата Яна Монева и нейната книга "Всички опити да се извиним" (редактор – Валентин Дишев).
А поезията има нужда от място. С това са съгласни поетите, които представят в студиото на БНР идеята зад новооткритото литературно пространство, неговите дейност и визия.
Гости на предаването "Нашият ден" в рубриката "Разговорът" са поетите Анна Лазарова и Георги Гаврилов, за да разкажат за най- новия подслон на младата съвременна поезия – "Светофар".
И двамата гостуващи поети могат да се похвалят с успеха на най-новите си стихосбирки. "Последният Буенос Айрес" на Гаврилов и "Детска стая под наем" на Лазарова са признати като едни от най-добрите поетични книги за изминалата година у нас. Двамата обаче са тук, за да запознаят слушателите с последния проект, който ги вдъхновява.
Преди седмица мястото официално отваря врати като дневна книжарница и вечерен пункт за културни активности, казват с вълнение гостите на предаването. Те споделят обаче, че в началото на декември едно събитие – награждаването на курсистите от Творческа Академия "Заешка дупка" – преждевременно открива пространството.
Лазарова и Гаврилов разкриват приемствеността между добре познатото средище "Хралупата" и новото място за литературно общуване.
В началото "Хралупата" успява да покрие нуждите, но с разширяване на дейността и приобщаването на нови автори и съмишленици, пространството вече не е подходящо, разказват в ефира на предаването поетите.
Макар и с носталгия Лазарова и Гаврилов виждат в раздялата с "Хралупата" добър знак, че издателството, което популяризира млади, дебютиращи, български автори, е създало една голяма общност около себе си.
Гаврилов казва как се заражда името и посланието, закодирано в него: "Пространството има три етажа. Това триетажие е причината да го наречем "Светофар". Искахме в името да има нещо светло, обединяващо изкуствата."
Лазарова допълва, че това е израз на желанието за преход от приглушената светлина на "Хралупата" към едно светло, ярко, общуващо изкуство.
Според Георги "новата трудност е да не разочароваме нито авторите, нито литературното общество, след като вече сме си изградили този ореол на даващо дебютен път издателство".
Гостуващите поети обещават едно интересно начало. Предстоят цели три книги. Един недебютант – Нели Станева, с нова книга под редакцията на Цочо Бояджиев и художественото оформление на Дамян Дамянов. Анастасия Стоева с "Неизвършени престъпления" (редактор Нинко Кирилов) и Станимир Семерджиев с "Всички същества на рамото ми" (редактор Анна Лазарова) са новите имена и стихосбирки, които издателството добавя към поетичния пейзаж у нас.
Анна Лазарова и Георги Гаврилов обръщат внимание на полезната практика да се осъществява връзка редактор – автор. Така по-утвърдените писатели успяват да се изявят в друга светлина. В същото време дебютиращият автор получава шанс да запази собствения си глас.
На финала на разговора гостите съобщават, че идеята е с времето партньорството със съмишленици да се развива.
Целия разговор можете да чуете тук.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg