Как да защитим правата си, когато публикации на популярен журналист са качени на сайта на "Стандарт" с имена на други автори?
Какъв е частният случай на Оля Ал Ахмед?
Журналистката Оля Ал Ахмед сподели своя казус в предаването "Законът и Темида":
"Обърнах се към "Законът и Темида" именно защото вие защитавате спазването на законите и съответно правата на гражданите. Смятам, че предаването би могло да даде светлина на един много интересен казус.
Случаят датира от 2018 г. Аз дълги години бях журналист във в. "Стандарт" – медия с утвърдено име. Работех с изключителен ентусиазъм и бих могла да кажа, че доста добре си вършех работата. Напускайки вестник "Стандарт" по една друга причина, съответно отидох да работя в друга медия.
Случайно през 2018 г. (16 ноември) аз пуснах един пост през Фейсбук, запазен и досега, който изрази моята болка: "Работих няколко години за в. "Стандарт", които ме ограбиха в истинския смисъл на думата финансово, като не ми плащаха цяла година заплата. Сега установявам, че в. "Стандарт" са ограбили и интелектуалния ми труд, интелектуалната ми собственост, изтривайки името ми на автор. Във всичките ми авторски интервюта, статии и материали в графата "автор" е подписан или "Стандарт", или администратор, или чужди имена на хора, които не познавам..." Веднага се обадих във в. "Стандарт" на тогавашния (и сегашен) завеждаш отдел "Култура" Албена Атанасова и тогава мен ме убедиха, че става въпрос за някаква техническа грешка и че тя не може да бъде коригирана.
От 2018 г е разговорът, а аз се надявах, че тази т.нар. "грешка" ще бъде оправена. В края на миналата 2023 г. констатирах, че моите материали не са оправени – нещата са по-лоши – в момента под всеки мой материал стои чуждо име. Очаквах, че от в. "Стандарт" сами ще се опомнят и затова не съм си потърсила правата по съдебен ред досега.
На 16 ноември 2023 г. (5 години по-късно) говорих отново с Албена Атанасова. Тя ми каза, че не знае за какво става дума. През тези 5 години никой от "Стандарт" не ме е търсил. Искам да подчертая, че аз ги потърсих."
"Законът и Темида" покани представител на в. "Стандарт" за другата гледна точка. Получени бяха две становища. Второто становище дойде тази седмица. Адресирано е до Кин Стоянов. Кин Стоянов е директор на програма "Христо Ботев", а не главен редактор, както е посочено в писмото. "За съжаление, въпреки че се свързахме с Оля Ал Ахмед и я помолихме да ни предостави списък със свои материали, за да обозначим авторството ѝ, това не се случи. В знак на нашата добронамереност и желание Оля Ал Ахмед да не бъде по никакъв начин ощетена успяхме да издирим в базата данни нейни материали и да посочим в тях авторството ѝ – при търсене в интернет те излизат с автор Оля Ал Ахмед." В писмото са посочени и линкове с публикации.
В Становището пише още: "В предишната си позиция до вас ви уведомихме, че още на 10 октомври 2023 г. "Стандарт" ребрандира сайта си. Това беше наложително, тъй като старата версия беше технологично и морално остаряла, технически неизправна и пълна с бъгове. Поради техническата неизправност на старата версия на Агенция "Стандарт" не всички материали могат да се прехвърлят в новия сайт с правилните им снимки и автори – проблем, който постепенно се изчиства със съдействието и на самите автори. Най-вероятно Оля Ал Ахмед има и други авторски статии, които не излизат коректно подписани в онлайн пространството. Но ако тя предостави списък с материалите си, името ѝ ще бъде надлежно отразено."
Пълният текст на писмото можете да видите ТУК .
Ето и коментар по казуса на адв. Екатерина Димитрова:
"Разговаряла съм с г-жа Оля Ал Ахмед по този казус, запозната съм и с позицията на в. "Стандарт". По принцип Законът за авторското право и сродните права казва, че авторското право върху произведения на литературата, изкуството и науката възниква за автора със създаването на произведението. В този смисъл г-жа Оля Ал Ахмед, като автор, в резултат на чиято творческа дейност са създадени въпросните материали, е носител на авторските права и като такъв е защитена от закона.
Как следва да процедира един автор, когато се установи, че негово произведение се използва или публикува, без да са посочени имената му? В конкретния случай се касае за нарушено авторско право. Като се имат предвид становищата, получени във вашата медия, не е типичният случай, в който страните следва да пристъпят директно към едно съдебно производство.
Аз винаги напътствам моите клиенти, когато има възможност да се опитат да се споразумеят извънсъдебно и да решат споровете помежду си, като мисля, че това е винаги най-добрия вариант за комуникация между две страни.
По принцип, когато един автор установи, че се злоупотребява с негов материал, не е посочено името му, аз, първо, бих посъветвала автора да се обърне към нарушителя с искане да се преустанови това нарушение – да се посочи коректно името му като автор. Доколкото разбрах, г-жа Оля Ал Ахмед е правила такива постъпки, водила е такива разговори назад във времето. Но пък, от друга страна, последните няколко месеца са налице тези две становища от страна на "Стандарт", с които те изразяват своята готовност и желание да коригират непосочването на името на г-жа Оля Ал Ахмед.
Лично аз считам, че между тези две страни, в конкретния случай, би могло да се постигне едно такова споразумение."
Оля Ал Ахмед коментира още, че е добронамерена към "Стандарт", но подчерта: "Този, който прави грешката, той трябва да я коригира".
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Снимка – СБЖ
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg