Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Джуров: Един от шансовете, които съм имал в живота си, бяха моите учители

Пламен Джуров и Аделина Александрова
Снимка: БНР

Интелигентен, дълбок, мъдър и аналитичен, проф. Пламен Джуров винаги е бил сред водещите имена в нашата музикална култура. В продължение на повече от три десетилетия името му най-често се свързваше с камерния ансамбъл "Софийски солисти" – един перфектен състав, начело на който той беше цели 36 години, и с чиито концерти извикваше възторга на публиката у нас и по света. Но Пламен Джуров далеч не e само това – той е и талантлив композитор, обаятелен оратор, обичан и уважаван преподавател и не на последно място – изключителен администратор, пословичен със своя перфекционизъм и организационни умения.

Композиторското му творчество е насочено предимно към инструменталните жанрове. Негови произведения са изпълнявани и записвани в редица чужди държави: Соната за пиано, "Елегия" за оркестър, "Четири балади", "Токата" за оркестър, Концерт за саксофон и оркестър, "Метаморфози" и др. Професор по дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София, Пламен Джуров е сред учредителите на организации, свързани с българското музикално наследство – фондациите "Борис Христов", "Панчо Владигеров", "Петко Стайнов" и "Софийски музикални седмици".

За своето детство и за това как е започнал да се занимава с музика, за ярките личности, с които е имал шанса да се срещне по професионалния си път, за своята работа със "Софийски солисти" и за това дали и кога един диригент трябва сам да реши да се оттегли от сцената, Пламен Джуров разказа при своето гостуване в "Предаване без име". Двете части на предаването може да проследите на 20 и 27 януари от 11 часа по програма "Христо Ботев".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15