Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското национално радио – 89 години история и културно наследство

Радиото от перспективата на архивите. Кой пази звука?

Фонотеката на БНР
Снимка: Таня Димова

На 25-и януари 2024 година Българското национално радио отбелязва 89 години от момента на своето създаване. Този важен юбилей е напомняне за значението на радиото, като част от българската култура и история.

През 1935 година тогавашният министър-председател Пенчо Златев отправя Наредба-закон за радиото до цар Борис Трети, който одобрява този документ на следващия ден. Този жест утвърждава радиоразпръскването като държавна собственост и започва историята на Българското национално радио.

Как изглежда радиото от перспектива на архивите? Таня Петрова, ръководител на отдел "Фонотека", споделя своите наблюдения и опит в ефира на "Нашият ден". Тя подчертава, че радиото представлява ценно нематериално културно наследство, което се е събирало и съхранявало с грижа и преданост през десетилетия.

По нейните думи Фонотеката има важна роля в този процес, като извършва няколко основни дейности. Първо, тя приема нова радиопродукция и я обработва. Второ, съхранението на архивни единици е от съществено значение и подлежи на строги правила и условия. Освен това, фонотеката извършва предефирен контрол, който е важна стъпка в осигуряването на качество и чистота на звука.

От разговора с нея разбираме също, че магнетофонната лента до момента се оказва най-качественият носител.

"Магнетофонната лента се оказа най-трайният носител и може би най-качественият. Звукът много повече се запазва като качество на една магнетофонна лента, отколкото на един диск. Дискът много лесно се драска и се чупи, докато лентата при добро съхранение може да изкара много дълго време", посочва тя.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41