Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ева Борисова и приказките, които я водят на разходка

Ева Борисова
Снимка: Личен архив

Евгения Борисова, както сама се нарича Ева, е жена с меден глас, която умее да измисля и разказва детски приказки. В ефира на “Нашият ден“ тя ни пренесе в света на магията и въображението. Приказките за Ева са не просто израз на творчество, а и начин да се справи със самотата и ограниченията на физическата си зависимост. Тя ни води в света на фантазията и приключенията, като се стреми да докосне сърцата на всеки, който я слуша.

Ева Борисова е с първа група инвалидност с чужда помощ, през есента на 2023 година излиза с инвалидната си количка за първи път от две години насам. Ева има прозорец – с две големи дървета, които махат с клоните си, има и диктофон, който е неин първи слушател.

Приказките са нейната врата към свободата. Тя прекарва дните си в стаята си, изолирана от външния свят, но нейните приказките пробиват тези четири стени и я носят в места, които тя може само да си представи.

В предаването тя споделя, че разказва приказки, защото иска да стигне до хората. Тя използва своя меден глас и диктофон, за да пренесе своите истории и чувства на слушателите. Тя не пише, а разказва, защото истинската магия на приказките се осъществява, когато те се изразяват чрез думи и звуци.

“Приказките винаги са били в мен. Прекарвам дните си в стаята, не излизам поради стечение на обстоятелствата. Прекарвам времето си в слушане на музика, гледане на филми и размишления. Започнах да работя с клиничен психолог и тя ме насочи към създаване на приказки. Тя ги хареса и така тръгнахме с тях. Приказките дойдоха, когато осъзнах, че дори да има много зло в този свят, в него има и много красиво. Зависи под какъв ъгъл ще погледнеш случващото се“, споделя тя.

Казва, че финалите на нейните приказките са позитивни. И ако ще трябва да пише за възрастни се страхува, че ще напише това, което вижда, а то не винаги е с положителен завършек. “Всеки от нас живее в собствена реалност, която всъщност е и реалността на всички“, посочва тя.

Казва още, че приказките идват, когато усети любовта. “Когато кажеш любов, хората го прекарват само през телесен контакт. Аз говоря за любов към всичко и когато я усетя, се ражда приказката. Понякога вечер не мога да спя, слушам нещо и изведнъж се ражда приказката, включвам диктофона. Опитвам се да кажа с малко думи, това, което искам да кажа. Главните герои са животните и растенията“, разказва още Ева Борисова.

Така, с магията на думите си, Ева успява да достигне до множество сърца и да ни вдъхнови да се вгледаме по-внимателно в красотата на света около нас. Нейните приказки ни напомнят, че дори в най-трудните моменти можем да открием светлина и радост, а това е ценно послание, което трябва да запазим.

Разговорът завършва с приказката от Ева Борисова “Бурята“, която може да се чуе в звуковия файл.

Слушайте! 

Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21