Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световноизвестната пианистка Росица Банова: Между музиката, семейството и търсенето на дом

Росица Банова
Снимка: Личен архив

В ефира на “Нашият ден“ гостува една изключителна личност – световноизвестната пианистка Росица Банова. В интервю, дадено специално за слушателите на БНР, тя дава възможност да се запознаем по-добре с нейната житейска и професионална история.

Росица Банова е дъщеря на известния български писател, драматург, поет и преводач Банчо Банов, и на балерината Росица Банова. Тя започва своя път в музиката в музикалното училище "Любомир Пипков" в София, след това продължава образованието си в САЩ, където завършва бакалавърска и магистърска степен. Доразвива своите умения, завършвайки докторантура.

Д-р Банова е покорила международните музикални сцени, през 2023 година е с дебют и в Карнеги Хол в Ню Йорк, в момента живее и преподава в Китай, там отглежда и 3-годишната си дъщеря.

За Росица Банова музиката не е просто професия, а истинска страст. В ефира на предаването тя разказва, че започва обучението си с благословията и подкрепата на баща си, Банчо Банов, който се съветва с известния композитор Александър Йосифов.

“Обучението ми с музика дължа на баща ми Банчо Банов, който ме подкрепи, когато бях на пет години да бъда музикант и да уча в музикалното училище в София, след като се консултира с известния композитор Александър Йосифов.  Завършила съм музикалното училище Любомир Пипков в София. След това съм учила две години в Академията в София при проф. Антон Диков, през 1997 г. заминах за Америка, когато в Сан Франциско завърших бакалавърската си степен, а след което направих магистърска степен и докторантура в университета в Индиана“. 

Един от най-интересните моменти в интервюто е и нейното отношение към образованието на младите музиканти в Китай, където тя живее и преподава в момента. Тя споделя, че китайските ученици са изключително сериозни и дисциплинирани, когато става въпрос за учене на музика. За тях учителят е на нивото на родител, затова слушат внимателно и уважават инструкциите на преподавателите си.

В разговора Банова споделя за своята обич към родината - България. Въпреки че живее и работи в различни части на света, тя винаги се връща в нашата страна през лятото, за да види семейството и приятелите си. Признава, че България е нейното любимо място и би се върнала, ако получи добро предложение за работа.

“Пътувала съм из целия свят и бих казала, че за момента нямам дом. Обиколила съм целия свят, за да преподавам и да имам концерти. В момента няма място, което бих могла да нарека дом. Имам къща в САЩ, която е прекрасна“, посочва тя.

И последно, Росица Банова разказва за своята дъщеря и как тя влияе на нейния избор на дом. Тя споделя, че в момента търси място, където нейната дъщеря може да расте и учи при най-добрите условия.

“Домът за мен е там, където за дъщеря ми би било най-прекрасното място за учене и живеене. Тя говори и български, и английски. Знае как да брои до 10 на китайски“, посочва тя.

В края на разговора Банова пожелава здраве за себе си, семейството си и за слушателите на програмата.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност. Гост в Lege Artis е анестезиологът..

публикувано на 16.10.24 в 11:39

"Тук, където съм" – уязвимост и принадлежност през обектива на младите бежанци

В рамките на разговора за етичното отразяване на малцинствените общности, фотографът Михаела Вачева споделя своите виждания и опит. Тя разказва за създаването на фотографски истории, които разкриват живота на уязвими представители на обществото, и за новата ѝ изложба "Тук, където съм", която може да бъде видяна от 15 октомври в пространството на..

обновено на 16.10.24 в 11:28

Несъзнаваният сценарий за бъдещето и добрият професионален избор

Как анализът на несъзнавания сценарий за бъдещето, който от ранна детска възраст носим у себе си, може да помогне за по-добър професионален избор? На този въпрос отговаря гостът в "Нашият ден", гл. ас. Сезгин Бекир от Института за изследване на населението и човека към БАН, автор на книгата "Транзакционен анализ и професионално ориентиране" ...

публикувано на 16.10.24 в 11:06
Р. Новачица

Замърсяването на една градска река

Замърсяването на една река – разговор в "Нашият ден" с архитект Мартин Микуш за случващото се със столичната река Новачица в район "Изгрев" към Столична община.  Много от системите на града започват да издишат заради бързата урбанизация, както и заради либерализацията в услугите, заявява гостът. В момента подаването на битова и питейна вода в..

публикувано на 16.10.24 в 09:53