Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Тук, където съм" – уязвимост и принадлежност през обектива на младите бежанци

| обновено на 16.10.24 в 11:28
Снимка: Swimming Pool/ Фейсбук

В рамките на разговора за етичното отразяване на малцинствените общности, фотографът Михаела Вачева споделя своите виждания и опит. Тя разказва за създаването на фотографски истории, които разкриват живота на уязвими представители на обществото, и за новата ѝ изложба "Тук, където съм", която може да бъде видяна от 15 октомври в пространството на Swimming Pool. На 17 октомври в същото пространство ще се проведе дискусия по темата.

Изложбата "Тук, където съм" представя резултатите от "Фотоработилница 66" – курс по фотография, създаден специално за деца бежанци, които са мигрирали в България без родители. Инициативата започва преди година под ръководството на Михаела Вачева, като фотографи от САЩ, Сингапур и България даряват фотоапарати на децата.

Основната идея на работилницата е да даде възможност на тези млади хора сами да разкажат своите истории чрез фотографията.

"Първата работилница проведохме през 2023 година, а втората – в края на лятото на тази година в кв. "Овча купел", където се намира Центърът за непридружени бежанци", разказва Вачева. Децата, които живеят там, създават фотографии на града, представяйки го едновременно като туристическа дестинация и като затвор. Бежанският лагер, от своя страна, е заснет като място за създаване на общност с цялата ѝ сложност, проблематичност и лечебен потенциал.

На въпрос за своя личен път, Вачева споделя: "Моята история започна още по време на Възродителния процес. Родена съм през 1986 г. в българско-турско семейство. Майка ми е имала списък, от който да избере името ми. Израснах в българската образователна система и се самоопределях като част от малцинството. Никога не се почувствах истински у дома в България."


По-късно, чрез връзката си с различни малцинствени групи, Михаела открива способността си да се свързва с хора от уязвими общности. Тя споделя за своето преживяване с племе от американските индианци, където е имала възможност да отиде в техните домове и да ги опознае по-дълбоко.

"Във фотоисториите, които показваме на изложбата, има едно много детско и обикновено търсене на съзряване и чувство за принадлежност", казва тя. "В зависимост от възрастта на децата, техните истории варират от личните им вътрешни светове до опити за намиране на място в обществото."

Част от изложбата ще бъде и дискусията "Етично отразяване на малцинствени общности", която ще се проведе с участието на Антоан Льо Ру, Диана Такачова и Андрей Иванов, с модератор Михаела Вачева. Тя е насочена към обсъждане на отговорното представяне на историите на тези уязвими групи, като акцентира върху нуждата от емпатия и разбирането на културните различия.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки:Swimming Pool/ Фейсбук


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност. Гост в Lege Artis е анестезиологът..

публикувано на 16.10.24 в 11:39

Несъзнаваният сценарий за бъдещето и добрият професионален избор

Как анализът на несъзнавания сценарий за бъдещето, който от ранна детска възраст носим у себе си, може да помогне за по-добър професионален избор? На този въпрос отговаря гостът в "Нашият ден", гл. ас. Сезгин Бекир от Института за изследване на населението и човека към БАН, автор на книгата "Транзакционен анализ и професионално ориентиране" ...

публикувано на 16.10.24 в 11:06
Р. Новачица

Замърсяването на една градска река

Замърсяването на една река – разговор в "Нашият ден" с архитект Мартин Микуш за случващото се със столичната река Новачица в район "Изгрев" към Столична община.  Много от системите на града започват да издишат заради бързата урбанизация, както и заради либерализацията в услугите, заявява гостът. В момента подаването на битова и питейна вода в..

публикувано на 16.10.24 в 09:53

Историята на първата българска фабрика оживява в центъра на Сливен

На 16 октомври, сряда, в Сливен ще бъде открита винилната изложба "Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач". Събитието е част от поредицата инициативи, посветени на 190-годишнината от началото на текстилната индустрия в България и е включено в програмата на Община Сливен по случай празника на града. Изложбата е посветена на..

публикувано на 16.10.24 в 09:09

Живот, посветен на България: Лука Велчов и неговата мисия в Румъния

Преди броени дни, на 91-годишна възраст, ни напусна Лука Велчов, доайенът на българската общност в Румъния. Приживе Велчов се отличаваше с дълбоката си отдаденост към опазването на българското минало. Той бе обичан и уважаван не само от българите в Румъния, но и от мнозина, които посещаваха Букурещ, за да научат повече за историческите връзки между..

обновено на 15.10.24 в 10:56