В рамките на разговора за етичното отразяване на малцинствените общности, фотографът Михаела Вачева споделя своите виждания и опит. Тя разказва за създаването на фотографски истории, които разкриват живота на уязвими представители на обществото, и за новата ѝ изложба "Тук, където съм", която може да бъде видяна от 15 октомври в пространството на Swimming Pool. На 17 октомври в същото пространство ще се проведе дискусия по темата.
Изложбата "Тук, където съм" представя резултатите от "Фотоработилница 66" – курс по фотография, създаден специално за деца бежанци, които са мигрирали в България без родители. Инициативата започва преди година под ръководството на Михаела Вачева, като фотографи от САЩ, Сингапур и България даряват фотоапарати на децата.
Основната идея на работилницата е да даде възможност на тези млади хора сами да разкажат своите истории чрез фотографията.
"Първата работилница проведохме през 2023 година, а втората – в края на лятото на тази година в кв. "Овча купел", където се намира Центърът за непридружени бежанци", разказва Вачева. Децата, които живеят там, създават фотографии на града, представяйки го едновременно като туристическа дестинация и като затвор. Бежанският лагер, от своя страна, е заснет като място за създаване на общност с цялата ѝ сложност, проблематичност и лечебен потенциал.
На въпрос за своя личен път, Вачева споделя: "Моята история започна още по време на Възродителния процес. Родена съм през 1986 г. в българско-турско семейство. Майка ми е имала списък, от който да избере името ми. Израснах в българската образователна система и се самоопределях като част от малцинството. Никога не се почувствах истински у дома в България."
По-късно, чрез връзката си с различни малцинствени групи, Михаела открива способността си да се свързва с хора от уязвими общности. Тя споделя за своето преживяване с племе от американските индианци, където е имала възможност да отиде в техните домове и да ги опознае по-дълбоко.
"Във фотоисториите, които показваме на изложбата, има едно много детско и обикновено търсене на съзряване и чувство за принадлежност", казва тя. "В зависимост от възрастта на децата, техните истории варират от личните им вътрешни светове до опити за намиране на място в обществото."
Част от изложбата ще бъде и дискусията "Етично отразяване на малцинствени общности", която ще се проведе с участието на Антоан Льо Ру, Диана Такачова и Андрей Иванов, с модератор Михаела Вачева. Тя е насочена към обсъждане на отговорното представяне на историите на тези уязвими групи, като акцентира върху нуждата от емпатия и разбирането на културните различия.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg