Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Джейкъб Стегенга: за философията на науката и "самодоволното общество"

Снимка: БАН/Фейсбук

По покана на секция "Философия в науката" на Института по философия и социология към БАН на посещение в страната ни е професор Джейкъб Стегенга – преподавател в катедра "История и философия на науката" на Университета в Кеймбридж, Великобритания. Проф. Стегенга говори в "Нашият ден" за философските принципи в отношението към науката и за важните теми в света днес.

В началото на разговора гостът се представя: "Роден съм в Канада, направих докторска степен в САЩ и сега работя в Университета в Кеймбридж, като фокусът ми е върху науката и философията на медицината." Той разкрива и темата на своята лекция, посветена на  принципите, с които можем да преценяваме научните твърдения. Тези твърдения, според него, са изключително важни за нас, защото имат огромно въздействие върху обществото, политиката, ежедневието ни.

Според философа в контекста на динамичния живот е трудно за хората да се ориентират сред научните факти и твърдения в пространството. Например в САЩ, но не само, се наблюдава крайност на мненията по отношение на науката – от пълно отрицание до прекомерна доверчивост.

"Много проблеми в нашето общество днес са резултат на относително наивни възгледи за това какво представлява науката и медицината", заявява проф. Стегенга.

Философът определя света като "много крехко място." Изправени сме пред "екзистенциални заплахи" – такива са пандемиите, изкуственият интелект, войната, които поставят под въпрос самата структура на обществото. Според госта западното общество е станало "самодоволно" по отношение на своето бъдеще. След Втората световна война и в условията на Европейския съюз сме възприели мирното съществуване за даденост.

"Войната в Украйна ни припомни, че това не е гарантирана част от нашето бъдеще. Разбира се, други части на света вече знаеха това", казва проф. Стегенга. Той изразява тревожност относно нагласите и готовността на хората да се изправят пред предизвикателствата на бъдещето.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40

Пътят, мечката и майчината сила: Урок от миналото

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на слушателя на програма "Христо Ботев" - Бойко Даскалов – вълнуваща семейна история за смелост и майчина всеотдайност, дори когато на пътя стои мечка. Майката на Бойко Даскалов е израснала в малко..

обновено на 08.01.25 в 09:59
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05