Поглед към фашизма през очите на едно еврейско дете. Една истинска история за миналото, което става все по-непознато за всяко ново поколение.
На 12 февруари в 18 ч. в триъгълната кула на Сердика се открива изложба по детската книга "Сузи, внучката от къща №4". Проектът се осъществява от фондация "Културни перспективи" и е част от платформата "Културама". В "Нашият ден" гостува председателят на фондацията, оперната певица Ина Кънчева, за да сподели посланията към подрастващите, заложени в книгата и изложбата.
Кънчева разказва за запознанството и съвместната работа с авторката на книгата – Биргита Беер от Берлин – по чиято покана курира музикалната част на книжната премиера, състояла се през 2016 година. В процеса на съвместната работа с авторката Кънчева е запленена от артистичния проект, задълбочава се в изследването и припознава темата като вълнуваща и значима. По нейните думи обществото се намира в един много релевантен житейски момент, между две войни, и този проект идва на място.
Организаторът на изложбата споделя мнението, че младите хора не знаят за гонението на евреите, не знаят какво точно е антисемитизъм. Според Кънчева темата за изключването като цяло е актуална – съществува в училище и взаимоотношенията. Друга важна тема, преплетена в книгата и изложбата, е тази за лошата пропаганда, за това как анализираме информация. Председателят на фондацията определя проекта като "фундаментален" и вярва, че артистите са длъжни да провокират обществото по определени теми и да поемат рискове. Тя добавя, че изложбата задава болезнени въпроси, но е много миролюбива в своята експликация и артикулация.
Според госта на предаването книгата, представляваща графична новела, и изложбата по нея предлагат едно по-разбираемо и лесно представяне на това историческо съдържание. Учениците, които изучават периода на двете световни войни, имат шанс да се пренесат в този исторически отрязък, да се запознаят с неговите дилеми, въпроси и проблеми. Кънчева казва, че към целия проект е изготвено и нещо като помагало, с което знанията на подрастващите по темата могат да бъдат проверени след срещата с изложбата.
В проекта участие взема и Държавният културен институт към МВнР със своята изложба "Еврейската улица – реконструкция". В нея биват показани архиви, свързани с еврейското културно наследство у нас, а куратор е Иванка Гезенко. Чрез това участие организаторите на проекта целят да покажат същността на българската еврейска общност и да акцентират върху историческия акт на спасяване на евреите по време на Втората световна война от страна на българската държава.
Графичната новела говори на езика на децата и подрастващите. Кънчева споделя, че авторката на книгата е преподавател в елитно училище в Берлин и е създала произведението чрез взаимодействие със своите ученици. Тази екипна работа води до изключителен ефект, казва Кънчева. От българска страна по новелата работи художникът Пенко Гелев, който дообогатява дизайна и съумява да предаде най-точно заложените идеи. Преводач на проекта е Мая Разбойникова - Фратева, която, по думите на Кънчева, прави чудесен мост от немски на български език.
Изложбата ще продължи до 19 март. Книгата може да бъде намерена в книжарниците и в сайта на платформата "Културама".
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg