Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra култура

Родова терапия с Райна Дамяни или още нещо за Задругата на родонавтите

Снимка: aida.bg

Какво е "Родова терапия"? Това е научно-практическа система, която осветява и показва причините за нашите проблеми, състояния, травми, болки, тайни, чрез спомените, емоциите, търсенето, намирането и осъзнаването, на дълбоки пластове, през знанието за нашето семейство, произход, фамилия, род, праотци. 

Родовата терапия спомага за решаването на редица проблеми, най-вече чрез осъзнаване и трансформация. Лекувате живота си и помагате на поколенията след вас, да не повтарят вашите травми и обременености, давате обяснение защо определени неща се случват и повтарят в живота ви.

Родовата терапия е едно лечение със знанието за предците и за себе си, и най-вече – за прошката, умиротворението и любовта, които може и трябва да настъпят, за да вървим по пътя си. 

Родовата терапия е тема на разговора в "Terra култура" с доктора по културология и обществени комуникации Райна Дамяни, която разказва за Задругата на родонавтите. Райна Дамяни е дипломиран родов терапевт от школата за Родова терапия по метода на Аида Марковска.

"Родовата терапия е научно-практическа методология, която се развива още по-бързо и от информационните технологии и постиженията в медицината. Родова терапия, така е наречен българският еквивалент на терапия, лекуваща живота чрез емоциите, знанията, символите и спомените за предците ни, лекува нашия живот – тук и сега. Но и с една мисъл за тези, които идват след нас – за децата ни. 

В България родоначалникът и човекът, който направи първата и най-сериозна голяма школа по родова терапия, е Аида Марковска, която, в ролята си на професионален родов терапевт, без да сме се виждали на живо, по телефон, чрез първия ни разговор каза: "Сигналите, които получавам за диагностика, са, че ти си осиновена". И така аз тръгнах да търся своите корени. Но моята лична история е една песъчинка в огромния пясък, до който още не сме достигнали. Моята история – аз наистина смело и не със суета "гръмнах пушката". Оказа се, че това е тема табу, която засяга толкова много хора, и това е един Бермудски триъгълник – тайната на осиновяването."

Райна Дамянова е убедена, че родовите терапевти са навигаторите в това да лекуваме живота си. "Всеки един наш – осъзнат или неосъзнат – избор е обект на родовата терапия." 

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Райна Дамяни е доктор по културология и обществени комуникации. Автор е на седем самостоятелни живописни изложби, на осем литературни издания, като илюстратор. Като арткуратор и PR експерт, името ѝ стои зад авторитетни проекти в различни области на изкуството. Носител на 20 арт и медийни награди. Професионалните ѝ интереси са свързани с многообразието на културното наследство, със съвременното изкуство – анализ и популяризиране, с кураторство, изкуствознание, педагогически и PR дейности, управление на културни институти. Автор е на журналистически и научни публикации в социални мрежи и специализирани издания.

Снимка – aida.bg и личен архив


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31