Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво включват профилактичните пакети?

Д-р Гергана Николова: Едно заболяване, диагностицирано навреме, се лекува по-добре

Снимка: архив

Какво включват профилактичните пакети и как личните лекари ще осъществяват изпълнението им? Темата коментира в "Нашият ден" д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на УС на БЛС, член на УС на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България:

"За Европа ние имаме, мисля, един от най-широките пакети за профилактична дейност и скринингова дейност – разбира се, винаги има още какво да се желае и да се направи. Добре е да се знае, че най-напред трябва да се стигне до личния си лекар, за да може всеки да осъществи своя годишен профилактичен преглед. Обичам да казвам, че е добре да си подарим за рождения ден един профилактичен преглед – на нас и на нашите близки. Ако едно заболяване, особено онкологично, се открие в ранен стадий, то има възможност да се лекува качествено и добре."

Д-р Николова подчертава, че "при всички възрастни пациенти между 20- и 65-годишни се изследва веднъж на 5 години пълна кръвна картина, чернодробни ензими, креатинин, урина, пикочна киселина... При пациентите на 40-45-50-55-60 години се изследват и антигените за хепатит В и хепатит С. Тази инфекция се предава по кръвен и по полов път, тя е много тиха и не алармира по никакъв начин, че е възникнало заболяване, но води до развитието на хронически хепатити, а оттам пътят до увреждането на черния дроб е много сигурен. 

Освен това измерваме артериално налягане, прави се кардиограма на пациента, измерва се неговият индекс на телесната маса (Body Mass Index - BMI), за да видим дали има наднормено тегло, дали има риск от развитието на диабет... Никак не е малък този пакет –важното е човек да стигне до личния си лекар, за да се назначат тези изследвания".

Д-р Николова разяснява и за разширенията на профилактичната дейност – мамография и за жените над 69-годишна възраст; ехограф или мамограф на 2 години за жените между 40-45 години; също и по отношение на възрастта на рака на простатната жлеза... 

"Промяната в Наредба 8 стана факт през януари – за разширяването на пакета от основна дейност. Предстои анекс към Националния рамков договор 2023-2025, който ще касае медицинските дейности за 2024 г. Към този анекс, който всеки от нас ще подпише, има приложение за дейностите и за това какво се изисква да бъде осъществено при профилактичния преглед на нашите пациенти. Така че не е нужно пациентите да напомнят какво трябва да се направи – това е добре известно и ясно на личните лекари."  

Д-р Николова обобщава, че здравето е в голяма степен и лична отговорност. Тя е обезпокоена от това, че българският пациент няма нагласата да отива при личния си лекар профилактично – когато още няма никакви оплаквания. Защото едно заболяване, диагностицирано навреме, се лекува по-добре.

Чуйте повече от звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05

Награди за предприемачество: Кои са новите герои на България?

Българската предприемаческа асоциация организира първото издание на "Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи" на 11 ноември тази година. Целта на събитието е всяка година да отличава човек от екосистемата на стартъпите на база успеха, който е постигнал, и влиянието, което има за развитието на предприемаческата среда и..

обновено на 08.08.24 в 10:34

"Анонимни алкохолици": Наследството на д-р Робърт Холбрук Смит

В днешната рубрика "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" напомняме годишнината на един лекар – Робърт Холбрук Смит, познат още като д-р Боб, американски лекар и хирург, основал "Анонимни алкохолици". Роден на днешния 8 август през 1879 г., преди 145 години, д-р Боб е изправен пред сериозен проблем – той започва да пие още като ученик...

публикувано на 08.08.24 в 09:33

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10