НМА "Проф. Панчо Владигеров" и фондация "Геза Анда" канят ценителите на класическата музика на концерт в залата на музикалната академия.
Академичният симфоничен оркестър под диригентството на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио Константин Илиевски посрещна лауреатите на XV Конкурс "Геза Анда 2021" Михай Берец и Джулиън Тревелиян. Събитието се реализира благодарение на сътрудничество между Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" и фондация "Геза Анда", която популяризира млади, талантливи пианисти и е организатор на Международния клавирен конкурс в Цюрих.
Програмата на концертна включва едни от шедьоврите в клавирното изкуство Концерт за пиано и оркестър №1 в си бемол минор, оп. 23 и Концерт за пиано и оркестър №3 в ре минор, оп. 30 от Сергей Рахманинов. По повод 125-годишнината на патрона на Академията са включени и части от цикъла "Класично и романтично" на Панчо Владигеров, с диригент Джулиън Тревелиян.
Джулиън Тревелиян е британски пианист, който започва музикалното си образование във Франция. Печели Конкурса "Long-Thibaud-Crespin" през 2015 година. През 2021 печели Втора награда, наградата "Моцарт" и Наградата на публиката на конкурса "Геза Анда" в Цюрих. В годините след това той печели още награди от раслични международни конкурси, като последната е Гран При в "Horowitz-Competition Kyiv-Geneva 2023".
В Оксфордския университет Джулиън учи музикология и изучава дирижиране при Николас Брошо в Консерваторията "Янис Ксенакис" и пиано с Рена Шерешевская в "École Normale de Musique de Paris". Дълги години е ученик на Кристофър Елтън и Елизабет Алтман в Лондон, а също и възпитаник на фондацията "Theo and Petra LIEVEN International Piano Foundation" в Хамбург.
Има записи със Симфоничния оркестър на Виенското радио, "London Mozart Players" и Националния оркестър на BBC на Уелс. Първият му компактдиск под диригентството на Кристиан Захариас е издаден през 2022 г. с лейбъла ALPHA "Mozart's Concertos Nos. 23 and 24". Други издания под палката на Хауърд Грифит ще последват през 2024 г.
В свободното си време Джулиън Тревелиян свири на цигулка в струнен квартет, на старинни инструменти и пее баритоновата партия в група "Mandarin A Capella". У дома обича да прекарва времето си с готвене, литература и спорт. В момента живее в Париж и освен английски, говори френски, немски и италиански. В допълнение към неговата музикални квалификации притежава и такава по геология.
Носителят на Наградата "Лист-Барток" на XV Конкурс "Геза Анда 2021" Михай Берец е роден в Будапеща през 1997 г. Започва да свири на цигулка на шестгодишна възраст, а по-късно се посвещава на инструмента пиано.
Завършва бакалавърска степен в Кралската музикална академия в Лондон при Кристофър Елтън. Като победител в Mеждународния конкурс "Debüt Berlin", Михай свири в Берлинската филхармония през 2017 г. Носител е и на отличия от Втория международен музикален конкурс в Манхатън и Наградата "Хариет Коен Бах" на Кралската музикална академия. На фестивала "Young Euro Classic" през 2013 г. Михай Берец свири "Унгарска фантазия" от Ференц Лист в берлинската "Konzerthaus". По покана на Золтан Кочиш дебютира в Националната концертна зала "Бела Барток" в Будапеща през 2013 г.
Интересът на Мийах Берец към музикалната интерпретация през различните епохи води до покани да изпълнява концерти за пиано с известни оркестри за старинни инструменти, сред които и "Orfeo Orchestra".
Концертът на 14 февруари се излъчва директно от 18 часа на вълните на националната програма "Христо Ботев".
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg