Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се става "швейцарското село на България"?

Село Чавдар
Снимка: Уикипедия

По-малките общини притежават голям потенциал за развитите на висок жизнен стандарт и туристическа атрактивност. Само на 60 км. от София се намира село Чавдар, което с упоритост и смелост се е превърнало в доказателство, че децентрализацията е възможна и  животът в една малка община може да е привлекателен и пълноценен.

Как се става "швейцарското село на България"? Разговор в "Нашият ден" с Григор Даулов, кмет на община Чавдар, за предизвикателствата пред малките общини, проектите и програмите, които направиха едно малко населено място в едно от най-интересните места в страната.

По думите на Даулов успешното развитите на село Чавдар е резултат от много различни фактори, от последователност – то не е процес, който трае един-два мандата. Работата изисква нетрадиционни решения, инфраструктура, туристически проекти, отдаденост и добър екип.

"В един момент, когато инфраструктурата е надградена, се питаш – а сега накъде. Нашата визия е да превърнем общината в туристическа дестинация", споделя кметът на Чавдар и допълва, че културата и образованието трябва да са основата на всяко общество.

Ето защо в Чавдар често гостуват писатели, музиканти, организират се фестивали и се осъществяват разнообразни инициативи. Общината поддържа богат културен календар, в който различните събития и участници си взаимодействат. Пример за това е Коледното село на България, в чието осъществяване се включва писателят Георги Бърдаров. Всичко започва след негово литературно гостуване в населеното място.

"Хората са в основата на всичко", подчертава Даулов, според когото успехът е резултат както на усилията на общинската администрация, така и на жителите и гостите на село Чавдар.

Случва се селото да бъде посетено от над 100 хил. души за един месец – това е и новото предизвикателство пред туристическата инфраструктура на общината и пред местния бизнес. Предстои рок събитие с далечни гости от Австралия и Африка. Очаква се то да привлече много туристи, които трябва да бъдат настанени и изхранени. Към момента Община Чавдар изгражда хотел, който да посреща част от тези нужди.

На 23 април започва и Месецът на книгата в Чавдар. А всеки, който иска да се запознае с културния календар на Общината, може да следи нейната интернет страница.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

Снимка – Уикипедия
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16