Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нещата от живота

Проф. Димитър Петков
Снимка: УМБАЛ „Света Екатерина“

Заглавието на класическия френски филм може универсално да илюстрира редица житейски неволи, включително и здравословни. Затова нарекохме така срещата в ефир с проф. Димитър Петков – кардиохирург, изпълнителен директор на болница "Света Екатерина". Акцентирахме върху фазите на сърдечно-съдовата патология и момента, в който няма друго решение на проблема, освен хирургичния.

Опитният кардиохирург проф. Димитър Петков коментира напредъка на трансплантологията – процес, в който нашият гост активно участва. Отговорихме и на въпроса защо понякога сърцето на донор не е подходящо за трансплантиране на нуждаещ се пациент. "Просто несъвместимост, това е основната причина" – подчерта проф. Петков и изтъкна важността на изследванията преди извършване на трансплантация. Както и строгите правила при провеждането на следоперативната терапия.

Не отминахме и постиженията в прилагането на класическите и инвазивните методи в кардиологията и кардиохирургията. И подчертахме съизмеримостта на професионализма на българските лекари с тези от други напреднали държави. "Ако навремето САЩ и няколко техни емблематични болници бяха "отличници" в кардиохирургията, то днес големите постижения и добрите новини са  европейски", подчерта гостът.

Кога се налага оперативно лечение, как се живее с изкуствено сърце, със стент или байпас? – попитахме проф. Д. Петков. И в отговорите му разчетохме не само съветите на опитен лекар, но и по-достъпни послания за природосъобразен начин на живот, движение и спорт, умереност в храненето. И разбира се, бързата ни реакция и намиране на квалифицирана медицинска помощ още при първите симптоми на сърдечна слабост или аномалии.

Говорихме още и за лъжите, за фалшивите новини и внушения в медицината и в здравеопазването като цяло. Цитирахме редица случаи, в които се използват имената на известни лекари за фалшива реклама на медикамент или процедура.

Проф. Димитър Петков цитира и коментира определени неистини за болницата, която управлява, тиражирани в медиите…


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15