Елжана Енчева, докторант в катедра "Неорганична химия" на Факултета по химия и фармация, спечели за втора поредна година, първа награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач в науката", организиран от Научноизследователския сектор на СУ "Св. Климент Охридски". Тя получи финансиране от 10 000 лв. за проекта "Енергоспестяващи мазилки". Той е насочен към прилагане в практиката на разработените от екипа, с който работи докторантката, неорганични инертни пигменти със забележителни топлоизолационни свойства.
Новите материали с купралитова структура са моно или биметални кислород-съдържащи съединения, които могат да се вграждат в бои или мазилки. При дотиране със само 1% пигмент е отчетено понижение на топлопроводимостта на мазилки с 40 до 60%, разясни в предаването "Следобед за любопитните". Това предполага и по-малко разходи за всяко семейство.
Разработката е от две години и половина, като към момента екипът на Елжана Енчева може да предложи много малки количества от материала, тъй като за сега ги прилагат върху малка площ. Тепърва тестването ще продължи върху по-големи площи, но за това трябват и средства, уточни Енчева. Всичко около нас е химия, това което ядем, пием, с което се обличаме, и още като бакалавър, самата аз, се убедих, че в бъдеще ще се занимавам с неорганична химия, сподели още докторантката.
Енчева работи и с екип на БАН, от Института по физикохимия, което и дава възможност да работи с апарат за ренгенова-прахова дифракция, което дава възможност на изследователите да разберат дали са получили кристалното вещество, което се опитват да създадат. Това дава възможност и за бъдещи нови тестове, уточни Елжана Енчева. Това ще подпомогне развитието на археологията, реставрацията, тестването на различни материали, дори и във фармацията.
Подробности от звуковия файл.
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg