Бременните жени и родилките са изключително грижовни към бебетата си. Но за съжаление, съществуват някои обстоятелства извън техния контрол, които могат да доведат до необратими последствия. Едно от тях е церебралната парализа (ДЦП), известна още като мозъчна парализа, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева. Инфекции на мозъчната тъкан при бебето вследствие от инфекция у майката, емболии и хеморагии по време на вътреутробното развитие са сред най-честите причини за церебрална парализа, възникнала по време на бременността, допълни тя.
Родителите могат да открият церебралната парализа в ранен етап (0 до 9 месеца), като наблюдават особеностите в естествените движения на детето. Бебета с това състояние или имат хипотония, която ограничава движенията на ръцете и краката поради ниския мускулен тонус и ги кара да изглеждат мудни, или имат спастичност, която ограничава движенията поради мускулна скованост, разказа др. Панчева При такива деца мозъчната тъкан не успява да движи крайниците с желаната скорост. Забавяне в развитието също може да е сигнал за разстройството. Например неспособност на бебето да контролира главата си в края на 3-я месец, да седи с помощта на помощни средства в 5-я или 6-я месец и да седи без подкрепа в 7-я или 8-я месец са основателен повод за съмнения.
Честотата на церебрална парализа е особено висока при бебета, родени преди 30-а гестационна седмица и такива, които са с мозъчни хеморагии и преждевременно раждане. Поради това такива бебета трябва да се третират като потенциални пациенти, предупреди специалистът.
Лечението на бебета, диагностицирани със спастичност във връзка с церебрална парализа, започва с физиотерапия. При леки състояния е възможно физиотерапията да реши проблема. Важното в случая е тя да се прилага редовно, всеки ден. В такива случаи проблемът се превъзмогва без допълнително лечение. В някои случаи обаче, когато състоянието не може да се подобри само с физиотерапия, може да се пристъпи към някои хирургични опции. От съществено значение е хирургическите интервенции да се приложат без отлагане. С други думи, ако лечението не се извърши навреме, спастичността ще се превърне в още по-голям проблем с растежа на детето. Най- важното е бременните жени да спазват здравословен начин на живот и проследят бременността си през целия период, категорична бе др. Джина Дундова-Панчева.
Д-р Джина Дундова-Панчева е специалист с богат професионален опит. Завършва с пълно отличие и златен медал Английската езикова гимназия в София, след което е приета във ВМИ, София, специалност "Медицина". Придобива специалност детски болести през 2000 година и се посвещава активно на специалността си, започвайки частна медицинска практика по детски болести. Към момента е и асистент към Катедра по физиология – Медицински университет гр. София.
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..
Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..
По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки, ще ви представим родината на щедрия старец през противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg