Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Затлъстяването е проблем на цели общества. Как да се предпазим?

| обновено на 07.03.24 в 10:34
Снимка: pixabey.com

Статистиката, която предоставя Световната здравна организация относно затлъстяването, изисква сериозно внимание. Затлъстяването, което се увеличава с всяка изминала година, е не само проблем на отделни индивиди, но и на цели общества. Според нейните данни всяка година над 5 млн. души загиват поради затлъстяване по света, а икономическите загуби за държавите достигат до 3% от техния Брутен вътрешен продукт.

Световният ден за борба със затлъстяването е настъпил с алармиращи цифри. През 2022 година над 1 милиард души по света страдат от него. Възрастните са засегнати, като нивата на затлъстяване са се удвоили от 1990 година насам, докато децата между 5 и 19 години, които се борят с наднорменото тегло, са нараснали четири пъти. Това е тревожно, като може би резултатът е от начина на живот, който водим в съвременния свят.

Доц. д-р Росица Попова, специалист по диететика и хранене, споделя важни наблюдения по въпроса. Тя отбелязва, че мисловната дейност, която изпълняваме, често е свързана със седене пред компютъра или на бюрото, което намалява значително нашата двигателна активност. Освен това храната, която консумираме, е пълна с адитиви, подобрители и консерванти, които могат да повлияят на нашия метаболизъм.

В съчетание със стресиращото ежедневие, това може да доведе до сериозни проблеми с теглото. Д-р Попова подчертава важността на информираността на хората относно последиците на затлъстяването и предлага стимулиране на физическата активност като едно от решенията.

Препоръките, които тя дава, включват редовно хранене, умерена консумация на храна, източници на белтък и плодове и зеленчуци на трапезата. Освен това се препоръчва спортна активност от два до три пъти седмично за възрастните и всекидневни физически упражнения за децата. Хидратацията е от съществено значение.

Според нея въвеждането на политики, които стимулират физическата активност и здравословното хранене, е отговорност на държавата. Това може да включва поощрения за спорт и активност, както и създаване на условия за разходки в природата, които не само помагат за физическата форма, но и за психичното здраве.

В заключение, борбата със затлъстяването изисква колективно усилие от индивидите, обществата и държавите. Съзнателните избори за здравословен начин на живот, включително правилното хранене и редовната физическа активност, са от съществено значение за борбата с този сериозен здравословен проблем.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20