"Анима" е петата книга на поета и художника Александър Байтошев. Премиерата ѝ се състоя едновременно с откриването на изложбата му "Анима – Призраци" в галерия-книжарница София Прес. Той има три самостоятелни и участия в общи изложби. Неговите стряскащо провокативни графики на жени присъстват и в поезията му, изпълнена с болезнена самота и копнеж по любовта.
Изложбата откри проф. Лаура Димитрова: "Болката и красотата – това са източниците на вдъхновение за Александър Байтошев. Заглавието на изложбата "Анима – Призраци" ни отвежда към два изначални демона, борещи се в автора. "Анима" е интуиция и чувствителност. Съзидателна сила. "Призраци" – първичност и смърт.
Графиките в изложбата отразяват разбирането на художника за страстта и гибелта, Ерос и Танатос. Байтошев се движи между двете противоположни сили – въжеиграч, крепящ се над бездна. Портретите и голите тела на жени са личното кредо за красота на художника-съзерцател. Медитации и движения, породени от опита за близост с другия."
А ето какво мисли за стихосбирката Иван Димитров, който я представи пред публиката: "Колкото и опустошаващ да е образът на самотата, колкото и всеобхватен да е страхът да не бъде затворена вратата към света на другите пред лирическия "аз", в новата стихосбирка на Александър Байтошев ясно е заявено противодействието на болката и отчуждението: любовта и изкуството.
Стихотворенията на Байтошев са първични, сурови и жестоки, но също така насочени към другия, прегръщащи и обичащи, защото в пълнота изследват човешката природа."
Александър Байтошев е член на СБХ, секция "Графика и илюстрация". Доктор по "Методика на изобразителното изкуство", СУ "Св. Климент Охридски", а от 2015 година е художник на "Литературен вестник". Илюстрирал е книгите на Тома Марков, Иван Христов, Дьорд Петри, Ото Толнаи, Митко Новков, Миглена Николчина.
Изложбата може да бъде видяна до 15 март в галерия-книжарница София Прес
Чуйте Александър Байтошев.
Снимки – Литературен вестник и галерия-книжарница София Прес
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Лъчезар Лисицов , журналист от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg