Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдивски гимназисти се отличиха по време на европейски форум

Европа. Франция. Страсбург. Огромната пленарна зала на Европейския парламент – мястото, където думите се превръщат във вълни от промени, а идеите са пътищата към един различен свят на политически реформи и културни преобразования. В този свят едни български ученици блеснаха сред връстниците си на европейската сцена.

"Нашият ден" запознава своите слушатели с учениците от Езикова гимназия "Иван Вазов", град Пловдив – представители на една нова епоха. Те впечатлиха не само заместник-председателя на Европейския парламент Мартин Хойсик, но и свои връстници от цяла Европа с изключителната си ангажираност и познания по чужди езици. По време на заседание на програмата "Евроскола" ученическата делегация от Пловдив не просто присъстваше на този форум, тя го оформяше с всяка изречена дума.

През 1990 година, се ражда програмата "Евроскола", която предлага на хиляди ученици от средните училища възможността да загърбят теорията и да се потопят в практическата работа на Европейския парламент. Програмата в Страсбург обединява ученици над 14-годишна възраст от 27-те държави членки на Европейския съюз, както и от страни кандидатки и Великобритания. В този динамичен форум учениците се впускат в ролята на членове на Европейския парламент, където дават своите мнения, преговарят, изменят и гласуват относно важни европейски въпроси. Извън стените на класните стаи учениците имат възможност да се запознаят със сложната мрежа от европейски институции, да обсъдят идеите на демокрацията и основните права, както и да изразят своите виждания по въпроси, които засягат бъдещето на Европейския съюз.

Гимназистите от "Евроклуба", водени от своите учители Анелия Митева и Ивилина Генова, месеци преди заседанието бяха приготвили множество материали. В пленарната зала те се срещнаха със заместник-председателя на Европейския парламент Мартин Хойсик, на когото имаха възможността директно да задават остри въпроси.

Идеята на българските гимназисти относно бъдещето на Европа във връзка с климатичните промени бе гласувана и отличена на първо място като най-важна, за да бъде представена пред заместник-председателя на парламента. Европейските ценности, равенството между половете и предстоящите европейски избори също станаха акцент в обсъждането на учениците. 

Първите впечатления на пловдивските гимназисти в репортаж от мястото на събитието – чуйте в звуковия файл: 

Снимки – Божидар Александров, БНР

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22