Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ателие превръща стари печатни техники в изкуство

| обновено на 18.03.24 в 09:16
Снимка: facebook/georgieva.nadezhda

Надежда Георгиева е изключителен пример за това как една личност може да промени перспективата ни за печатните технологии. Като илюстратор и графичен дизайнер, тя не само създава изкуство, но и възродява стари техники през своето "Сито Студио" – уютно място, където ръчният ситопечат и линогравюрата стават не просто методи за печат, а истинско изкуство.

"Всеки принт е уникален", споделя Надежда в ефира на “Нашият ден“, където ни въвежда в света на ръчното печатане. Това не е просто възпроизвеждане на едно и също изображение, а създаване на нещо уникално. С нея и артистите, които работят в студиото, всяка творба се превръща в уникален печат, носещ в себе си стила на автора.

Предизвикателството на съвременната епоха, както споделя Надежда, е тенденцията към дигиталното рисуване и възпроизвеждане. Но ръчното печатане е нещо повече от технология – то е изкуство. Тук, в атмосферата на "Сито Студио", хората не само усвояват техниките на ситопечата и линогравюрата, но също се потапят в света на експериментите и творчеството, което само ръчното изкуство може да предложи.

По нейните думи важен аспект от тази практика е уникалността на всяко произведение. Тук не става въпрос за перфектност, а за индивидуалност. Както посочва Надежда, всеки дефект може да се превърне в ефект, който допълнително придава на творбата своя характер и стойност. Това прави ръчното печатане не само икономично за лимитирани тиражи, но и много творческо.

В ателието на Надежда се събират хора, които споделят не само интерес към техниките на ръчното печатане, но и към създаването и обмена на идеи.

"Често работим с илюстратори и графични дизайнери, които в днешно време рисуват дигитално, но при него в края няма краен продукт, докато при отпечатването получаваш физически нещо, което ти доставя много голямо удоволствие", споделя тя.

Това ни напомня, че истинската стойност на изкуството се крие в уникалността и човешкия отпечатък, който оставя след себе си върху всяко произведение. Така, през "Сито Студио", тя не само обучава хората в техниките на ръчното печатане, но ги въвлича във вълнуващо пътуване към създаването и споделянето на истинско изкуство.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: facebook/georgieva.nadezhda
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..

обновено на 22.01.25 в 11:39
Люба Константинова и Петя Андасарова

За търсенето на човека в полето на хуманността

За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова , един от организаторите. Андасарова е част от екипа студенти от специалност..

публикувано на 22.01.25 в 10:33

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..

обновено на 21.01.25 в 11:58

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..

публикувано на 21.01.25 в 09:58