Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очите на дете…

Проф. Александър Оскар
Снимка: Кирил Чобанов

Поетично начало на сериозен разговор, посветен на прозаични теми, свързани с детското здраве и в частност – със зрението. Нашият гост проф. Александър Оскар постави акценти върху вродените и придобитите очни проблеми, върху ролята на наследствения фактор и заостри вниманието на родителите какво да наблюдават и какви грижи да полагат за детското здраве – в общия смисъл и конкретно в областта на офталмологията.

Проф. Ал. Оскар разказа за цялостната организация в специализираната Клиника по очни болести на Александровска болница, която е специализирана в диагностиката и лечението на детското зрение, но лекува и възрастни пациенти. Гостът ни дори посочи пример, че в кампанията за безплатни прегледи по повод Световния ден за борба с глаукомата, на ден през клиниката преминават около 40 възрастни.

Заедно с опитния офталмолог анализирахме още рисковете за зрението, предизвикани от всеки един дисплей или екран и превенцията на очния травматизъм, който навремето имаше друг характер (играта на фунийки, например). И отново се върнахме към съвременните електронни игри и устройства, които нанасят не по-малко вреди на детското зрение.

Финалните ни коментари бяха свързани с директни препоръки и съвети към родителите и какво би трябвало да заостри вниманието им в детските и юношески игри и забавления. Поговорихме и за различните форми на глаукома, за т. нар. "мързеливо око", за стареенето на очите и формите на катаракта.


В следващия уикенд програма "Христо Ботев" ще "изнесе" своите студия в живописния и наситен с история град Трявна. Оттам ще излъчим и нашата продукция "За здравето" с акцент общинското здравеопазване. Наши гости ще бъдат представители на МБАЛ "Теодоси Витанов", на едноименния медицински център, на Детската специализирана болница за продължително лечение на белодробни болести "Царица Йоанна".

Разбира се, ще ви срещнем и с известни тревненци, посветили живота си на медицината…

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35