Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на франкофонията: Да следваме на френски в България

Знамето на Международната организация на Франкофонията
Снимка: Уикипедия

В Международния ден на франкофонията, когато се открива и кампанията "Continuon en français – да следваме на френски в България" в "Нашият ден" гостува Вяра Любенова, председател на Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България и преподавател във ФЕГ "Алфонс дьо Ламартин" - София.  

Разговора Любенова започва със следните думи: "Един франкофон е много по-широко скроен от всички останали не само заради красотата на езика, който изучаваме и преподаваме, а и заради ценностите, които той носи и възпитава. Искам само да уточня, че френският език е средство за откриване на цял един свят, който не е задължително само Франция – френският ни дава достъп до сърцето и душата на много други култури."

Хората, които изучават френски език, почти неизбежно се превръщат във франкофони и това се отразява на цялото им поведение в живота – френският влиза в душата, казва Любенова. По нейни думи в България има дълбоки традиции в преподаването на езика още от времето на Възраждането, когато досегът до Европа е минавал през френската култура.  

Френският език винаги е бил неизменна част от семейната среда и живота на Вяра Любенова, която споделя: "Мога да кажа, че всичко, което съм научила за живота си, съм го научила от учебниците по френски в най-широк план. Френският дава наистина много."

Преподавателката по френски разказва за програмата във Френската гимназия, която включва изучаване на различни дисциплини на чуждия език – история, биология, химия, география, философия, физкултура, музика. Това позволява на децата да добият целия набор от понятия в различни области, което улеснява по-нататъшното им обучение и професионална реализация.

Програмата "Да следваме на френски в България" предлага много възможности на зрелостниците да продължат чуждоезиковите си занимания и във висшето си образование. Още в рамките на гимназиалното си обучение учениците имат контакт с преподаватели от университета, които изнасят модули, лекции и презентации и насочват бъдещите студенти към различни профили, разказва Любенова. "Електроинженерство и информатика" в Техническия университет, "Химично и биологично инженерство" в Химикотехнологичния и металургичен университет, "Икономика и стопанско управление" в Софийския университет, "Политически науки" и "Приложни чужди езици" в Нов български университет са възможностите за следване на френски език в столицата. Гостът допълва, че и в Русе и Велико Търново има програми и специалности с франкофонска насоченост.

Председателят на Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България обръща внимание, че тези програми дават възможност на младите хора да останат в България, без да прекъсват езиковото си обучение. Това улеснява житейския преход след завършването на гимназия и предполага и финансово облекчение за много от семействата.

"Важното е да имат възможности, да знаят, че светът е отворен за тях и че в България могат да получат качествено образование", заявява Любенова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40