Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френският институт отбелязва със специална програма Месеца на франкофонията у нас

20 март – Международен ден на франкофонията

През месец март празнуваме френския език и френскоезичните култури както в България, така и на петте континента. Тази 2024 година е белязана от две големи международни събития, които ще предоставят много възможности за честване на френския език. Това са Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж, както и XIX Среща на върха на Франкофонията във Вилер-Котре и Париж на 4-5 октомври на тема "Да създаваме, внедряваме и предприемаме на френски език".

През целия месец март Френският институт в България предлага богата и разнообразна програма в партньорство с различни българки и чуждестранни институции, образователни и неправителствени организации.

Френският институт обединява усилията си с учителите по и на френски език, които допринасят за жизнеността на Франкофонията чрез творчески и празнични дейности, представящи богатството и разнообразието на френския език, провеждани с техните ученици и студенти в цялата страна.

Културни и музикални събития, прожекции на филми на френски език и специална поредица "Кино за ученици“, творчески ателиета, конкурси, изложби, караоке, литература, четене, творческо писане, театър на френски език, "Grand Quiz de la francophonie“, Европейска асамблея на гимназистите франкофони, събития в рамките на Олимпийската и Параолимпийската седмица, дебати за спорта, срещи със спортисти, ателиета по хип-хоп и съвременни танци.

На 20 март започва и кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в България" за популяризиране на възможностите за следване на френски език в български университети. Организатори са Националното бюро на университетската агенция по франкофонията в България и Асоциацията на преподавателите по и на френски език. Партньори на кампанията са Министерството на външните работи, Министерството на образованието и науката, Френско-българската търговска и индустриална камара и др. Кампанията предвижда университетите у нас, които предлагат франкофонски програми, Университетската агенция по франкофония, представители на институциите и бизнеса да осъществяват до края на май 2024 г. срещи с ученици, които изучават френски език.

В звуковия файл можете да чуете разговора с Клодия Калво, аташе по сътрудничеството в областта на образованието към Френския културен институт, документален запис от откриването на кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в България" в Девета френска езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин", както и анкета с ученици от Френската гимназия в София.

Програма за Месеца на Франкофонията 2024

Превод в ефир: Здрава Стоева.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – Френски институт България

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07