Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал.

Но нашият екип бе тук не, за да се прехласва по историята и красотата, а за да направи обзор на медицинската мрежа и здравното обслужване в град Трявна. Общинското здравеопазване е огромен ресурс на България и то трябва да бъде подкрепяно – това бе един от мотивите ни да бъдем именно в този регион. Разбира се, търсихме разликите с останалите общини, търсихме нещо специфично. И го открихме – Детската специализирана болница по белодробни болести и рехабилитация "Царица Йоанна".


Нашият екип реализира своите идеи с помощта на д-р Георги Илиев – управител на болницата, и неговите колеги: завеждащият първо пулмологично отделение д-р Генчо Иванов и главната сестра Паолина Илиева. Началото на разговора ни върна 80 години назад – през м. март 1944 г., когато е открита болницата. Нищо в тази преразказана за слушателите история не бе плод на случайност – нито изборът на планинския град, нито местоположението на болницата. За вътрешната архитектура и дизайн да не говорим. Мрамор, специални плочки, парапети, стълбища. И всичко това грижливо опазено и поддържано и до днес. Но най-важното, което подчертаха моите събеседници обаче, бе получената помощ, лечение и грижа от хилядите пациенти – деца и възрастни, през всичките тези години и във времена, когато все още е върлувала туберкулозата.


В болницата, освен професионален екип, има достатъчно модерна апаратура, която е предоставена от държавата и по линия на благотворителната кампания "Българската Коледа". В "Царския санаториум", както го наричат повечето хора, са идвали царе, премиери, министри, президенти. В днешни времена годишно в болницата лечение получават около 1300 малки пациенти, те идват често с родителите си, за които също има условия да пребивават. Понякога пациентите се връщат за продължаващо лечение или рехабилитация. И голямата радост на лекарите и медицинския персонал, тяхната професионална гордост се съдържа в израза "детето вече диша самостоятелно"!


В поредното здравно издание на програма "Христо Ботев", излъчено от Трявна, своя гледна точка изрази и проф. Станка Маркова, която не е забравила своите тревненски корени. Проф. Маркова разказа за кариерата си в медицината – като преподавател, учител, учредител на професионалната съсловна организация на сестринската гилдия.

Така завърши и нашата съботна среща – между миналото и настоящето, между реалната работа на белодробните специалисти и съвременния смисъл на една специфична и необходима болнична структура.

Снимки: ДСБПЛРББ "Царица Йоанна", БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58
Рио де Жанейро

Рио де Жанейро е единственият град извън Европа, който е бил столица на европейска държава

Бразилия е толкова голяма, че е по-лесно да кажем с кои държави от Южна Америка не граничи, отколкото да изброим кои са ѝ съседки. Оказва се, че няма общо КПП единствено с Чили и с Еквадор. Нормално, като се има предвид, че е пета по площ в света, а по брой население е на шесто място със своите 208 милиона жители. Името си страната дължи на дървото..

публикувано на 21.08.24 в 15:45
 Атанас Кръстанов

След закриването на Гражданска защита през 2011-а се създаде вакуум на специалисти и експерти

"През последните 2 години Столична община, дирекция "Аварийна помощ и превенция" е направила изцяло реиновация на 10 скривалища", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" експертът и физик Атанас Кръстанов. Проблемът, според него обаче, не е само тези помещения да бъдат изчистени и подготвени, а това дали няма да се получи отказ на..

публикувано на 20.08.24 в 16:10