Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да преборим страховете

Д-р Драгомир Дарданов
Снимка: ФС на Драгомир Дарданов

Под това мото говорихме за превенцията и ранното откриване на онкологични заболявания. Акцентът бе върху колоректалния рак, неговите симптоми, задължителните изследвания, лечението, таргетната терапия, проследяването. Изборът на тема съвпадна с актуалния ден и месец за борба с рака на дебелото черво. Наш гост бе д-р Драгомир Дарданов – хирург в болница "Лозенец".

В поредното съботно издание "За здравето" младият, но опитен специалист очерта основните симптоми, свързани с тази диагноза: част от тях са кръв в изпражненията, нередовен и болезнен стомах, с редуващи се крайни състояния при ходене по голяма нужда. Д-р Дарданов очерта първите мерки, които пациент с подобни оплаквания трябва да предприеме: консултация с личен лекар и специалист, ехография на коремни органи, колоноскопия на червата. Ако има "находка", тя трябва да бъде изследвана и едва тогава, след биопсията, може да бъде поставена окончателна диагноза.

Към нашия гост бяха отправени и слушателски въпроси, свързани с лечението на хемороиди, както и генетичната предразположеност към онкологични болести. Д-р Дарданов поясни, че ако в рода ви има хора с установено злокачествено образувание, то трябва да започнете прегледи и форма на превенция в по-ранна възраст.

Проследихме и фазите на лечение: хирургично и следоперативно, лъче- или химиотерапия, таргетни форми на атакуване на раковите клетки. Обяснение бе дадено и на все по-често срещащите се форми на рак в последните десетилетия – те се дължат просто на по-некачествени храни и замърсен въздух, на по-лош начин на живот с форми на обездвижване и затлъстяване, на злоупотребите с алкохол, на липсата на двигателна активност и спорт.

В здравната седмична поредица на програма "Христо Ботев" отделихме внимание и на програми за борба със злокачествените болести, обществената подкрепа и кампании. За повече информация и яснота в разговора участие взе и Елена Джамбазова, програмен директор "Здравеопазване" във фондация "Лъчезар Цоцорков".

В следващата ни среща на 6 април, ще отделим внимание на психиатрията и специално на заболяването и лечението на биполярно афективно разстройство (БАР). Наш гост ще бъде д-р Румяна Динолова от Националния център по обществено здраве и анализи.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42