Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българските песни, изпети на нов глас" – най-красивите цветя на нашата поп култура

Кирил Веселинов и Милчо Соколов
Снимка: Ангелина Грозева

Това е букет, набран от най-красивите цветя на българската поп култура – песни шедьоври, но поднесени в запазената марка на "БГ Дуетът". Истински евъргрийни, не само не увехнали от времето, а благодарение на новите си аранжименти, разцъфнали за нов живот.

И няма как да е иначе, защото са създадени от едни от най-изтънчените композитори и поети на нашето съвремие, оставили незаличима следа не само в българската музика, но по-важното – в сърцата и в съзнанието на хората. Тончо Русев, Борис Карадимчев, Стефан Димитров, Развигор Попов и Красимир Гюлмезов – са само малка част от имената на композиторите, чиито песни "БГ Дуетът" включва в своя концерт, за да изпее на нов глас, разказват в студиото музикантите Милчо Соколов и Кирил Веселинов.

Това са автори, записали имената си със златни букви в историята на българската култура, а мелодиите на песните им всеки от нас може да затананика без проблем. С особено внимание към текстовете на песните, които изпълнява, творческият тандем включва в своя концерт популярни и обичани песни, които почти всеки знае наизуст. Някои от тях любими на поколения българи, написани от майсторите на перото Михаил Белчев, Жива Кюлджиева, Живко Колев, Александър Петров…

Концертът е част от "Българската музика" – проект за съхранение, развитие и популяризиране на българската поп култура, върху който Милчо Соколов и Кирил Веселинов работят от няколко години, а на 2 април с голям концерт в НДК, ще дадат старт на националното турне "Българските песни, изпети на нов глас" за 2024 година. Милчо и Кико с нетърпение и вълнение очакват срещите си публиката и обещават, че концертът ще е музикален разговор, в един различен и непринуден диалог, в който посредством музиката, ще си поговорят с публиката за простичките, но истински неща от живота – любовта, приятелството, семейството, родината... За емоциите, които вълнуват нашето ежедневие, преплитайки чувствата, мислите, преживяванията, мечтите и настроенията на всеки един човек, в необикновеното пътуване, наречено живот.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15