Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отвращението е животоспасяващо или какво разкриват думите за тази базова емоция

Снимка: Pixabay

Поводи за отвращение не ни липсват – и конкретни физически, и абстрактни – морални и естетически, като втората група значително увеличава тежестта си в процеса на човешката еволюция.

Може и да не се замисляме за това, но отвращението всъщност е животоспасяващо и съхраняващо. То, както и останалите основни емоции, е предвидима и относително постоянна реакция на събития, обстоятелства, физически явления и усещанията ни за тях, а думите, с които е назовано в индоевропейските езици, показват как реагираме на дразнителите, кои са те и с кои други емоции е свързано отвращението още от първите опити за словотворчество на нашите далечни праисторически деди.

Доц. Биляна Михайлова от катедрата "Общо, индоевропейско и балканско езикознание" на Софийския университет изследва етимологията на думите за отвращение в индоевропейските езици. Анализът показва, че отвращението се свързва с чувството на страх, досада, омраза, скръб и др. Открива се и връзка с физически усещания за преситеност, болест, движение на отвръщане, противене, отбягване.

Вкусът, който влиза в основата на думи за отвращение, е горчивото. Очаквана е връзката с идеята за мръсно, гнило, развалено, вонящо, екскременти.

Най-голяма е групата от думи с корени, назоваващи и други сродни емоции, както и такива, които изразяват физически действия и реакции за избягване или отхвърляне на обекта на отвращение.

Чуйте повече в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25