Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авиомузей Бургас празнува Международния ден на авиацията и космонавтиката

Снимка: Фейсбук

През 1961 година Юрий Гагарин излита в Космоса и прави първата обиколка около Земята. Полетът продължава само 1 час и 48 минути, но остава в историята на човечеството като първото изстрелване на човек в Космоса. Датата 12 април се превръща в Международен ден на космонавтиката и авиацията. Авиомузеят на Летище Бургас ще отбележи празника с интересна програма, за която в "Нашият ден" разказва Слави Костадинов, главен специалист в авиомузея.

"Авиомузеят в Бургас е подготвил богата програма за своите посетители на 12, 13 и 14 април. Днес (12 април) на празника на авиацията и космонавтиката всички посетители ще могат да се възползват от безплатния вход, ще могат да разгледат на територията на музея ветерани от нашата авиация като Ан-12 – единственият такъв запазен самолет в България – емблемата на бившата авиокомпания "Балкан". Всеки от нашите посетители ще може да получи първия брой от новоиздадения вестник "Авиомузей Бургас", посветен изцяло на Деня на авиацията и космонавтиката и българския принос в сферата."

За най-малките посетители на музея са предвидени артработилници и работилници за сглобяване на самолети. Всеки посетител, ще може да дегустира космическа храна, произведена от Института за космическа храна към БАН. Организирани са и беседи на тема "Българските герои в Космоса", съобщава Костадинов.  

Новата музейна атракция, която посетителите ще видят, а от 29 юни ще имат възможността и да изпробват, е симулаторът на самолет Ту-134, дарен на Авиомузея от Института по въздушен транспорт. Костадинов допълва, че това е единственият в Европа запазен авиационен симулатор на този самолет.

Гостът споделя, че авиомузеят отчита повишен ръст на посетители – през изминалата година музеят е посрещнал ок. 60 000 души. Много от музейните атракции са насочени към деца от различни възрасти – те имат възможност да изпробват жироскоп и VR симулатор на самолет. Към Авиомузей Бургас работи и детски авиоклуб.

Мисията на авиомузея е да съхрани за поколенията паметта на българската авиация и да поддържа любовта към авиацията и космонавтиката у новите поколения, по думите на Костадинов. Специалистът разказва, че България има традиция в производството на космическа храна още от времето на програмата "Интеркосмос", когато страната ни, единствената в програмата, подготвя двама космонавти.

Ако искате да разберете какъв е вкусът на космическата шопска салата и космическата мусака и да станете част от едно нестандартно преживяване – посетете Авиомузей Бургас на 12, 13 или 14 април!

Повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12