Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прозаичен поглед към офталмологията…

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

На фона на брилянтната поезия, посветена на най-сетивния и раним орган в човешкото тяло, погледнахме делово и прагматично на тази медицинска специалност. Направихме го заедно с проф. Ива Петкова – водещ офталмолог, хирург и преподавател, ръководител на специализирана болница, с практика в нея и в МБАЛ "Александровска".

Обсъдихме най-важните и често срещани очни болести, аномалиите в детска и в напреднала възраст, практическите подходи при лечението и корекцията на зрението и напредналата катаракта. Проф. Ива Петкова анализира редица диагнози, които утежняват правилното функциониране на окото: диабет, метаболитен синдром, нарушения в обмяната и функциите на някои органи. Особено внимание бе отделено на зрителните проблеми при недоносените деца. "Тяхното проследяване трябва да започне от най-ранна възраст, за да бъдат предотвратени сериозни последствия", отправи послание нашият гост.

В този смисъл бе подчертано, че първият преглед на дете при очен специалист трябва да бъде извършен до навършването на първата му годинка. Акцент бе поставен на късните негативни усложнения, ако корекцията на зрението не е извършена навреме. В тази насока бяха дадени ценни препоръки на позвънилите слушатели и на аудиторията.

Очният травматизъм бе следваща тема в седмичното здравно издание на програма "Христо Ботев". Припомнихме си онези години, в които бе модерно да играем на фунийки. И толкова опасно, че често се налагаше да ходим на лекар. Тези отминали време сега са заменени от по-модерни: играта и работата на компютри, таблети, телефони носи не по-малка опасност за очното здраве, но със съвременен привкус. "Винаги трябва да си даваме почивка при дълго седене пред екрана", бе съветът на специалиста.

"На лекаря – с любов!" – в тази рубрика отбелязахме едно събитие с централен герой проф. Ива Петкова. Преди дни тя получи званието "Знакова личност на ж.к. "Младост"… В разказа за вълнението и респекта от останалите наградени, присъствали на тържеството, с присъщо чувство за хумор отбелязахме и факта, че това морално отличие бе присъдено не по местоживеене, а за позитивно присъствие в квартала по месторабота!


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15