Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните открития в науките, технологиите и обществения живот те трябва да представят чрез есе или друг словесен жанр, презентация, демонстрация или драматизация в срок до 10 май.
Областите, в които младите изобретатели могат да проявят творческия си дух, са всички науки, включително хуманитарните и обществените, изкуството, спорта, социалните дейности. Най-добрите презентации ще бъдат наградени и представени по време на фестивала в началото на юни.
В рубриката "Всичко за образованието" проф. Веселин Дафов, директор на НУЦТИ, представя идеята на университетските учени да протегнат ръка на младите изобретатели и още повече на учителите, които работят с тях.
"Нашите усилия са насочени в посока на това час по-скоро всеки един човек, всяко едно дете, всеки един ученик да чуе, че към него има възрастни, които гледат с очите на човек, който може да изобретява, да прави открития, да измисля неща, да се осмелява да прави и иновации със своя собствен ум, със своите собствени сили, като, разбира се, бъде подпомаган и по този начин ползва това, което и по-възрастните, и да кажем хората около него могат да му съдействат", казва проф. Дафов и допълва:
"Главната наша задача е да запалим един огън в подходящи учители – хора, които да основат такива клубове за творчество и иновации към училища, към общински центрове… въпросът е да се заживее такъв живот – клубен ли ще бъде, академии ли ще бъдат, няма значение как ще се нарекат, но да има по места такива непосредствени деятели – хора, които с любов и с грижа могат да се отнасят към такива идеи и към такива деца. И вече така в по-разгърнат план тези клубове да правят свои училищни кръгове или градски фестивали и така да се каже този национален фестивал да добие по-голяма масовост и по-голяма разгласа…Ние имаме традиция с ТНТМ (клубове за техническо и научно творчество за младежта) в България, по-младите вероятно няма да се сетят… и така да се каже имаме опит такъв – някои от нас личен, други повече, колегите от фондация "Еврика", които са съорганизатори, имат още повече опит в това, но ние искаме да отворим изобщо темата, че няма пречки деца да предлагат иновации…"
Чуйте цялото интервю в звуковия файл
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg