Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33 години. Но тази година празниците на християните, мюсюлманите и евреите се разминават. Част от християните посрещнаха своя Великден, а на други им предстои; мюсюлманите посрещнаха своя Рамазан байрям.

Тази нощ пък евреите посрещнаха своя Песах – Празника на Спасението. С него потомците отбелязват изхода на предците си от робството в Египет.


Подготовката за Песах започва веднага след предхождащия го празник Пурим. Традицията е в тези дни да се разказва за Изхода и за трудния път през морето и пустинята. Задължително домът се почиства да не би случайно да остане хамец – храна или напитка, приготвени от жито. Съдовете се сменят с нови, които се употребяват само в дните на Песах. Задължително също е вечерта главата на семейството да чете Агада – текст, в който е определен Пасхалния Седер, т.е. реда, по който протича Пасхалната вечеря.

За тези и за още интересни неща, свързани с традициите около Песах , разказахме в "Познатии непознати".

Припомнихме разговор с Максим Делчев – председател на Централния духовен израилтянски съвет, за духовния смисъл на празника и за значението му не само за еврейския народ.

За традициите на сефарадските еврейски семейства в подготовката и по време на празника пък ни разказа Роза Бергер – ръководител на групата "Рош Ходеш" към ОЕБ Шалом. Разговорът с нея започна от влиянието на високосната година върху датата на празника.

Снимки: Цвети Николова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45