Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май).
Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община.
Костова съобщава, че програмата на фестивала включва над 120 заглавия, описани по тема, възраст и дата. За хората с деца са предвидени успоредни събития, за да може малките посетители на фестивала да имат интересни занимания, докато родителите им се запознават с някоя вълнуваща тема в съседната зала.
В програмата са включени и 12 чуждоезични събития – на английски, френски и испански – като за всяко от тях е осигурен превод, допълва Костова. Тя подчертава, че организаторите са се постарали да подредят активностите по такъв начин, че посетителите да могат да обърнат внимание на темите, от които се интересуват.
Тематични акценти ще бъдат Космосът, климатичните промени, здравето и иновациите. Във всяко едно от направленията ще присъстват изтъкнати учени, работили в световни научни екипи. Във фестивалната книжарница посетителите ще имат възможността да закупят научна литература и да получат автограф от авторите.
Закриващото събитие на фестивала ще отбележи две важни годишнини – 70 години от основаването на ЦЕРН, както и 25 години, откакто България е част от този най-грандиозен експеримент на земната научна мисъл. Костова споделя, че събитието ще бъде изградено на основата на въпроси от публиката, които всеки желаещ може да зададе предварително. За най-добрите въпроси ще има награди.
Здравето е сред основните акценти във фестивалната програма, заявява Костова и изрежда някои от темите – биомедицински проучвания, изкуственото оплождане, проектът за проучване на генома на България, човешкият имунитет, физиката на готвенето, приносът на кучетата към човешкото здраве, експериментите с рибозоми.
Фестивалът ще отдаде почит на Мария Кюри – единствената носителка на Нобелова награда в две различни области – химия и физика. Предвидена е кинопремиера на филма, посветен на жената, променила лицето на науката.
Фестивалното времепространство е 9-12 май‚ "София тех парк" !
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg