Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и оживеят чрез съвременните средства на технологиите и комуникациите.
Такъв шанс получават историите на няколко села от района на Айтос, които стават обект на една чудесна инициатива на Регионалния исторически музей - Бургас и средно училище "Христо Ботев" в гр. Айтос.
Проектът "Моят роден край в семейните спомени" е част от последователната и разнообразна образователна дейност на РИМ - Бургас. Подпомогнати от музейните специалисти учениците събират разкази на възрастни роднини, местни хора, кметове, проучват документи и снимки, пишат реферати, снимат филми.
Така те усвояват някои изследователски похвати, научават историята на местата, свързани с родовата им съдба, започват да разбират смисъла на науката история и т.н. Резултатът е окуражаващ и вдъхновяващ за самите ученици, но и за музейните специалисти, казва екскурзоводката Татяна Байкушева, ръководителка на проекта.
От страна на училището младите краеведи са напътствани от учителя Николай Димитров. Денис Епитропов, ученик в 8-и клас, разказва как е събрал истории от родното село на своите баба и дядо.
Чуйте разговора с Татяна Байкушева и Денис Епитропов в звуковия файл.
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..
По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..
"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg