Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

Любо Стефанов: Освен че водата е изключително полезна за здравето на хората, това е единствената обществена баня, оцеляла напълно от Османския период в София

Снимка: Архив

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата.

По думите на Стефанов ситуацията не е розова. "Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва да бъде бутната и пътят да бъде разширен. В момента има инвестиционни намерения за строеж на много висока сграда на 8 м от сондажа на банята. Още една лоша новина е, че от Басейнова дирекция "Дунавски район" – дирекцията, която отговаря за всички водни обекти в държавата – е издала положително становище за строеж на такава висока сграда.' Според Стефанов и неговите съмишленици Дирекцията не е отчела всички рискове, които биха възникнали за банята и за самия минерален извор, ако започне голям строеж в такава непосредствена близост.  

По време на кръглата маса са се срещнали интересни гледни точки – на различни гилдии, политически партии, активни граждани, разказва Стефанов.

"Тук въобще не говорим за баня. Това е място за здраве – балнеолечебница. Освен че водата е изключително полезна за здравето на хората, това е единствената обществена баня, оцеляла напълно от Османския период в София", заявява Стефанов.

Според гражданските активисти трябва да бъде изменен Общият устройствен план, така че да бъде гарантирана безопасността на Княжевската минерална баня. Стефанов е на мнение, че средата около банята може да бъде облагородена като място за рекреация и отдих, а близостта до Витоша открива възможности за развитие на качествен туристически продукт. 

Стефанов завършва разговора с думите, че всеки гражданин на България е собственик на лечебния воден ресурс и при наличието на достатъчно силен граждански интерес и отпор Княжевската минерална баня и лековитата вода могат да бъдат предпазени.  

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12