Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платформата БЕРОН, или как да направим надеждна езикова справка онлайн?

| обновено на 15.05.24 в 13:36
Снимка: БГНЕС

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" отбелязваме годишнината от основаването на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН. Специален гост в предаването е гл. ас. Илиана Кунева от службата за езикови справки, която разказва как се променят с годините въпросите на хората, които звънят по телефона.

Ето какво споделя гл. ас. Илиана Кунева в ефира на "Нашият ден“:

"Секцията за съвременен български език е една от най-старите секции в Института за български език. Бих изтъкнала, че сътрудниците в секцията, свързани с нормите в съвременния български книжовен език, са автори на официалния правописен речник на българския език, който е задължителен при публично общуване. Освен това поддържаме и службата за езикови справки и консултации, която има над 70-годишна история. Развиваме доста съществена дейност."

Гл. ас. Кунева отбелязва също, че службата за езикови справки предоставя възможност на всеки да зададе въпрос по телефона.

"В началото ни питаха основно професионалисти. Очаквано или не, дейността на службата за езикови справки се развива с годините и интересът към нея не спада. В момента се ползва от много широк кръг от хора."

В допълнение, гл. ас. Илиана Кунева разказва за новата платформа БЕРОН, която стартира преди броени дни, като подчертава значението ѝ за съвременната езикова култура.

Проф. Руска Станчева, ръководител на програма БЕРОН, доц. Татяна Александрова, ръководител на Секцията за съвременен български език, БАН, зам.-мин на образованието и науката Наталия Митева (от ляво надясно)

Институтът за български език (ИБЕ) на БАН, който е упълномощен от държавата да проучва и кодифицира книжовните норми, инициира създаването на национална онлайн платформа за езикови ресурси, свързани със задължителните книжовни норми за правопис, правоговор и граматика. Разработването на платформата с название БЕРОН (Български езикови ресурси онлайн) ще се изпълнява съвместно с Института за информационни и комуникационни технологии на БАН и се финансира от МОН. Създаването на дигитални ресурси за българския книжовен език е особено наложително, предвид превръщането на интернет в основен източник на информация и в среда за писмена комуникация.

Платформата включва четири основни модула: правопис, правоговор, граматика и езиково консултиране. Основната ѝ цел е да предоставя надеждна и валидна информация по въпросите на българския книжовен език като официален в Република България.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимка – Виктория Петрова, БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна и Димитър Недялкови

Влез в обувките ми

Все повече съвременни изследвания казват, че обувките, които носим, имат решаващо значение за здравето на телата ни. Бързите масови производства на обувки казват, че можем да носим всичко, стига то да ни е по джоба. Занаятчийските производства на обувки казват, че е важно да запазим човешкото лице на всеки един занаят, следователно – човешките..

публикувано на 23.06.24 в 10:35

Рожденият ден на Църквата

На Петдесетница своя рожден ден чества и основаната от Христос Църква, защото тогава тя бива осветена от Св. Дух, Който остава завинаги в нея, за да я ръководи като продължителка на човешкото спасение. Св. Йоан Златоуст уподобява живота на море, което всички трябва да преплуваме, а ос­нованата от Бога Църква на кораб, който никога не потъва, защото..

публикувано на 23.06.24 в 09:20

Национализмът изживява възход, когато бизнес и граждани загубят представителност в управляващите

Защо у нас голяма част от политически партии и проекти с националистически уклон водят началото си от Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Трите "В"-та, както станаха известни през последните седмици – "Воля", "Възраждане" и "Величие" – съвсем не очертават цялата тенденция...

публикувано на 22.06.24 в 08:50

Пъстър свят

Светът на Силвия Абрашева от Пловдив е пъстър и следователно пъстър е светът и на всички онези, които носят облеклата и ползват аксесоарите и предметите за бита, които Силвия шие в малкото си ателие в пловдивския квартал "Тракия". Освен шивач и дизайнер на кройките, Силвия е и дизайнер на десените, които отпечатва на бял плат. И всичко това..

публикувано на 21.06.24 в 17:15
Георги Ганев

Борисов и Пеевски не са евроатлантици – борят се за свят, обратен на върховенството на закона

Тази седмица се навършват 10 години от фалита на КТБ – Корпоративна търговска банка. Три години по-късно през 2017-а излезе книгата "Държавата КТБ" на разследващите журналисти Зорница Маркова, Росен Босев, Николай Стоянов и други колеги. Книгата бе част от проекта "КТБ: какво се случи?", чийто ръководител бе Георги Ганев , икономист, програмен..

публикувано на 21.06.24 в 16:30