За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден". Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора от последните две години.
Ето какво каза в ефира на "Нашият ден" Мичо Димитров, който днес е рожденик:
"На рождения си ден ще посвиря, макар и само за себе си. Музиката е част от моя живот и винаги е била. Мисля, че двете изкуства – музика и рисуване – се допълват нормално, защото музиката е може би най-висшето изкуство, тъй като борави с вибрация, която е най-близо до Бога. Цветовете, с които рисуваме, също са вибрации, които по подобен начин говорят на хората. Изкуствата са свързани едно с друго. За мен не е огромна трудност от едното да премина към другото.
Дните ми са изпълнени с музиката и с цигулката. За мен е много приятно, че мога и да рисувам, и да радвам с картини. Искам да уловя неуловимото. В музиката това е по-трудно, но върху платното по-лесно можеш да изразиш това, което искаш да кажеш. Като музикант, аз съм интерпретатор. В най-добрия случай мога да бъда съавтор, ако помогна на композитора, но свиря едни и същи ноти цял живот. Не мога да променя нищо в Моцарт, докато в творчеството си като художник мога да покажа неща, които чувствам и да бъда автор."
Според Димитров неуловимото е усещането за любов към хората, за надежда, за нещо красиво, което можеш да изобразиш и другите да го усетят. "Рисувам спонтанно и почти никога не правя планове. Просто оставям ръката, сърцето и висшата сила, която помага на всички ни отгоре, да водят всичко."
Чуйте разговора в звуковия файл.
По онова време, в изглеждащия сега далечен като друга галактика край на 80-те години, почти всеки интелигентен метъл фен харесваше "Куинсрайк". Или най-малкото беше заинтригуван от тях. В морето от твърди банди те бяха нещо ярко и различно, звучаха сложно, но увлекателно, а концептуалните идеи на албумите им бяха съизмерими с величия като "Пинк Флойд" и..
Голямата награда за изкуство на държавата е най-високата награда, която Залцбург присъжда на всеки четири години в областта на визуалните изкуства, литературата, музиката и сценичните изкуства. През 2024 г. Александра Карастоянова-Херментин ще бъде първата жена композитор, която ще я получи. Церемонията по награждаването ще се състои на 12 ноември в..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон 2024/2025, които ще се състоят в Първо студио на Радиото. Първият концерт е на 13 ноември, сряда, с начален час 19.30. Програмата е избрана и селектирана от Любомир Денев-син, който ще дирижира..
"Катя Кабанова" на Леош Яначек се игра през октомври в Кралската опера на Валония в Лиеж в нова постановка на френската режисьорка Орор Фатие. В шестата творба на бележития чешки композитор са отразени две негови големи увлечения. Първото е голямата му страст към руската литература, а второто е несподелената, платоническа любов на Яначек към доста..
Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg