Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева, журналист и автор на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".
Кръстева е от тези журналисти, които умеят да правят хирургичен разрез на човешката душа. За себе си тя казва: "Аз не съм писател – аз съм репортер." Именно поради тази причина забравеният образ на Илия Темков придобива реално, плътно измерение между страниците на книгата, която Кръстева написва за него.
Като журналист Кръстева дълго време обитава полето на разследващата журналистика. Срещите с престъпници, държавни чиновници, корумпирани политици са по-скоро обременяващи в духовен план. Културната журналистика, в частност музиката, остават в периферията на професионалните търсения на Кръстева до момента, когато случайно научава за Илия Темков и неговия принос за културата и обществения живот в България.
Всичко започва с международния конкурс по пиано "Млади виртуози", към който Кръстева проявява спонтанен интерес. Журналистката се вдъхновява от срещата с младите музиканти и написва текст, свързан с конкурса. Следва разговор с Милена Темкова, дъщеря на диригента, която събужда интереса на Кръстева към "рицаря на музиката" – Илия Темков.
По думите на госта Илия Темков е личност, която е невъзможно да се побере в една рамка. В продължение на една година Кръстева прави проучване и се среща с хора, които дължат на Темков кариерата си или любовта към музиката. Диригентът е един от създателите на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе, макар че това не се споменава никъде, заявява Кръстева.
"Не бива да забравяме тези хора, които са направили толкова много, без да мислят за себе си, без да мрънкат, че държавата не им отпуска средства – тези хора заслужават да бъдат споменавани", изтъква Кръстева.
На 27 май от 18 ч. в зала "Опера – фоайе" в Русенската опера ще се състои представяне на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg