Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева, журналист и автор на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".
Кръстева е от тези журналисти, които умеят да правят хирургичен разрез на човешката душа. За себе си тя казва: "Аз не съм писател – аз съм репортер." Именно поради тази причина забравеният образ на Илия Темков придобива реално, плътно измерение между страниците на книгата, която Кръстева написва за него.
Като журналист Кръстева дълго време обитава полето на разследващата журналистика. Срещите с престъпници, държавни чиновници, корумпирани политици са по-скоро обременяващи в духовен план. Културната журналистика, в частност музиката, остават в периферията на професионалните търсения на Кръстева до момента, когато случайно научава за Илия Темков и неговия принос за културата и обществения живот в България.
Всичко започва с международния конкурс по пиано "Млади виртуози", към който Кръстева проявява спонтанен интерес. Журналистката се вдъхновява от срещата с младите музиканти и написва текст, свързан с конкурса. Следва разговор с Милена Темкова, дъщеря на диригента, която събужда интереса на Кръстева към "рицаря на музиката" – Илия Темков.
По думите на госта Илия Темков е личност, която е невъзможно да се побере в една рамка. В продължение на една година Кръстева прави проучване и се среща с хора, които дължат на Темков кариерата си или любовта към музиката. Диригентът е един от създателите на Международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе, макар че това не се споменава никъде, заявява Кръстева.
"Не бива да забравяме тези хора, които са направили толкова много, без да мислят за себе си, без да мрънкат, че държавата не им отпуска средства – тези хора заслужават да бъдат споменавани", изтъква Кръстева.
На 27 май от 18 ч. в зала "Опера – фоайе" в Русенската опера ще се състои представяне на книгата "Илия Темков – един рицар на музиката".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg