Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде е българската лингвистична география на европейската научна карта

проф. Ана Кочева
Снимка: БГНЕС

Създаването на карти и атласи, които проследяват областите на разпространение на различни особености на езиците с техните диалекти, е един от практическите аспекти на лингвистичната география. В България има сериозна традиция и постижения на световно равнище в тази област на езикознанието.

Основите на европейската лингвистична география са поставени през 1876 г. с германския езиков атлас на Георг Венкер и по-късно с атласа на френските говори на Жул Жилиерон.

"Ние многократно сме надскочили тази традиция, защото в областта на българската лингвистична география имаме едни колосални трудове, които са свързани с Българския диалектен атлас, обобщаващ том. Там ние сме заложили на ареалния подход, т.е. след като са изследвани хиляди селища от лингвогеографи, от диалектолози и е събран материалът и е класифициран, след това върху картата на цялата българска езикова територия, казвам го неслучайно, защото тя обхваща Мизия, Тракия и Македония, т.е. навсякъде, където се говорят български диалекти независимо, че излизаме извън държавните граници, правим го само езиково, могат наистина да се видят ареали в крайния Югозапад да речем в Корчанско, днешна Албания, как кореспондират с някои ареали в Югоизтока в Странджанско например. И е много експлицитен Българският диалектен атлас, много четивен, той има, ако щете, и цветова символика – в топлите цветове, гамата на червеното, са илюстрирани най-архаичните явления, тия които имат старобългарски прототип и причина, а пък в гамата на сините цветове са по-новите. Така че изключително информативен, много подробен е Българският диалектен атлас…", казва проф. Ана Кочева, ръководителка на Секцията по диалектология и лингвистична география на Института за български език.

Проф. Кочева гостува в предаването "За думите" скоро след завръщането си от Краков, Полша, където преподава курс по Основи на лингвистичната география на студенти от магистърска степен в Института по езикознание на Ягелонския университет. Проф. Кочева разказва за университета и студентите си и споделя впечатления за положението на българистиката в Полша.

Чуйте интервюто в звуковия файл.

Снимка – БГНЕС и Институт за български език

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30
Стоян Георгиев

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 30.07.24 в 10:27

Разновидности на звука "л" в българските диалекти

Дали заради онова прословуто телевизионно шоу от 2003 г., което роди песента "Сакауец" на "Хиподил" или заради близост в звученето, но в пространството битува твърдението, че пернишкото "л" е същото като онова "лениво" "л", подобно на "у", което се разпространява епидемично най-вече в речта на младите. Дори беглият досег до различните български..

публикувано на 30.07.24 в 08:10
История и съвременност в Баку

Старият Баку – декор от "Диамантената ръка"

Всеки, който е гледал "Диамантената ръка" с Юрий Никулин, ще се почувства у дома си в старата част на Баку Ичери Шехер. Да, да, снимките с ориенталския привкус на този и други известни съветски филми са реализирани в тази част на азербайджанската столица. В Двореца на Ширваншах, например, ще ви покажат стълбите, по които Андрей Миронов тича в..

публикувано на 30.07.24 в 07:55

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05