Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко и какво четат децата в град Елена?

| обновено на 21.05.24 в 12:01

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева, библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден":

"Да, децата четат. Имаме редовни читатели, които с удоволствие идват в библиотеката и се надявам да продължат да го правят в библиотеките за възрастни, където и да отидат“, споделя Мария Минчева. Тя допълва, че библиотеката поддържа богат избор от книги, подходящи за деца от нула до 11-12 годишна възраст. Освен традиционните книги, комиксите също са доста популярни сред младите читатели. "За щастие имаме много дарители, които ни даряват цели поредици с графични романи", казва тя.

Основната част от книгите в библиотеката са набавени чрез дарения. Въпреки широкия спектър от литература, библиотеката се стреми да отговори на предпочитанията на децата. В момента особено популярни са книгите на влогъри. „Стараем се винаги, когато се търси някаква книга, да се снабдим с нея“, обяснява Мария.

Освен богатата книжна колекция, библиотеката предлага на децата място за творчески занимания като рисуване и приложни изкуства. "Организираме и доста конкурси, свързани с приложни изкуства", добавя Мария Минчева. Тези инициативи създават една приветлива и стимулираща среда за децата в Елена, насърчавайки ги да развиват своите таланти и интереси.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая и Лия Петкови

За билките и хората

Мая и Лия Петкови отглеждат билки, маточина и роза, които преработват в собствена дестилерия и влагат в разнообразие от натурални козметични продукти. В с. Орешак, в непосредствена близост до Троянския манастир майката и дъщерята Мая и Лия предлагат чайове, работилници за парфюми и продуктите си, за да възстановяват връзката между хората и..

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28