Предстои второто издание на фестивала Shapeshift, изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни), което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Повече за програмата на фестивала в "Нашият ден" споделя творческият директор Мартин Русенов.
"Фестивалът Shapeshift представлява серия от събития, които изследват взаимовръзката между технологии, наука, изкуство и това как те повлияват на обществото. Всяка година поставяме една основна тема на събитието – тази година тя е "Прекалено ли е да мечтаем за утопия?", казва Русенов.
Живеем във време на технологична революция, но хората сякаш са подвластни на войната и сенките от миналото. По думите на Русенов се наблюдава тенденция, в която технологиите разделят обществото. Рационалността на иновацията води до ирационални мисли и поведение. Фестивалът Shapeshift прави опит да разкрие пълния творчески потенциал на технологичното време и да насочи представата на обществото към света и изкуството на бъдещето, към градовете на виртуалната епоха и към потенциала, който притежаваме.
Програмата на фестивала е изградена с участието на редица международни гости, съобщава Русенов. В НАТФИЗ френски артисти ще представят експозиция от образи и инсталации, създадени чрез иновации в дигиталното изкуство и изкуствен интелект.
Лекция в аулата на Академията ще проведе латиноамериканското архитектурно дуо Мартин Алварес и Ребека Естрада. Архитектите, които се занимават с изчислителен дизайн, ще представят своята визия за архитектурата на бъдещето, обвързана с екологичните изисквания на епохата.
Посетителите на фестивала ще се запознаят и с лектор от Полша, изготвящ прототипи на предмети на бъдещето. Например въпросният учен е създал домат, способен да произвежда животински клетки, заявява Русенов.
Кой притежава облаците? Към момента редица държави разработват технология за изкуствено създаване на облаци във връзка с климатичните промени и заплахата от суша. Тези изкуствени облаци обаче представляват любопитен юридически казус, към който ще насочи вниманието ни Матию Симоне, любител на облаците, писател и адвокат.
В края на разговора Мартин Русенов отправя покана към слушателите, които искат да бъдат в крак с времето, да се потопят в наситената и вълнуваща програма на фестивала Shapeshift – от 31 май до 2 юни в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg