Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът Shapeshift: Прекалено ли е да мечтаем за утопия?

Серията събития предстои от 31 май до 2 юни в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов"

Предстои второто издание на фестивала Shapeshift, изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни), което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Повече за програмата на фестивала в "Нашият ден" споделя творческият директор Мартин Русенов.

"Фестивалът Shapeshift представлява серия от събития, които изследват взаимовръзката между технологии, наука, изкуство и това как те повлияват на обществото. Всяка година поставяме една основна тема на събитието – тази година тя е "Прекалено ли е да мечтаем за утопия?", казва Русенов.

Живеем във време на технологична революция, но хората сякаш са подвластни на войната и сенките от миналото. По думите на Русенов се наблюдава тенденция, в която технологиите разделят обществото. Рационалността на иновацията води до ирационални мисли и поведение. Фестивалът Shapeshift прави опит да разкрие пълния творчески потенциал на технологичното време и да насочи представата на обществото към света и изкуството на бъдещето, към градовете на виртуалната епоха и към потенциала, който притежаваме.

Програмата на фестивала е изградена с участието на редица международни гости, съобщава Русенов. В НАТФИЗ френски артисти ще представят експозиция от образи и инсталации, създадени чрез иновации в дигиталното изкуство и изкуствен интелект.

Лекция в аулата на Академията ще проведе латиноамериканското архитектурно дуо Мартин Алварес и Ребека Естрада. Архитектите, които се занимават с изчислителен дизайн, ще представят своята визия за архитектурата на бъдещето, обвързана с екологичните изисквания на епохата.

Посетителите на фестивала ще се запознаят и с лектор от Полша, изготвящ прототипи на предмети на бъдещето. Например въпросният учен е създал домат, способен да произвежда животински клетки, заявява Русенов.  

Кой притежава облаците? Към момента редица държави разработват технология за изкуствено създаване на облаци във връзка с климатичните промени и заплахата от суша. Тези изкуствени облаци обаче представляват любопитен юридически казус, към който ще насочи вниманието ни Матию Симоне, любител на облаците, писател и адвокат.

В края на разговора Мартин Русенов отправя покана към слушателите, които искат да бъдат в крак с времето, да се потопят в наситената и вълнуваща програма на фестивала Shapeshift – от 31 май до 2 юни в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".  

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35
 Румена Калчева

Равносметка и перспективи във визуалните изкуства

Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата.  Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства?  Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите?  Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..

публикувано на 03.01.25 в 15:15

Здрава Каменова: За мен е много важно да донеса усмивки, утеха, разтуха и смисъл на хората

В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението  е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..

публикувано на 03.01.25 в 11:35
Радина Димитрова

Радина Димитрова между езиците

Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити.  Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..

публикувано на 03.01.25 в 10:32