Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-малкият читател на Пловдивската библиотека е 2-годишно момиченце

| обновено на 24.05.24 в 11:19 | Интервю
Снимка: БНР

В навечерието на важните годишнини на Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив и по повод днешния 24 май, предаването "Нашият ден" излъчи специално празнично издание директно от библиотеката. Димитър Минев, директор на библиотеката и носител на награда "Златен век", разказа за предизвикателството да съхраняваш и разпространяваш словото и българската култура в продължение на 145 години.

Минев сподели, че 2024 година е изключително важна за библиотеката, която отбелязва 145 години от своето създаване през 1879 г. по инициатива на Йоаким Груев и други възрожденски дейци. Освен това, библиотеката чества и 50 години от настаняването си в сегашната сграда – единствената в България, специално проектирана и построена за библиотека през този период.

Минев обяви, че по повод годишнината, библиотеката организира множество инициативи, които ще кулминират около 1 ноември. Сред тях са ревюта на книги, представяния на автори, литературни срещи и концерти. Една от най-интересните инициативи е "145 безплатни читателски карти", която включва турове в библиотеката от Великден до Коледа. По време на тези екскурзии, желаещите могат да научат интересни факти от историята на библиотеката и да получат безплатна читателска карта и сувенири.

Според статистиката на библиотеката, най-предпочитаните книги са любовните романи на Даниел Стийл, Нора Робъртс и Сандра Браун, следвани от криминалните произведения на Агата Кристи и Майкъл Конъли. В класацията за най-четени книги се нареждат и българските автори Георги Господинов и Венета Райкова, но и класически автори като Вазов. Особено радващо е, че библиотеката привлича и младите читатели с детските писатели като Атанас Цанков и Ангелина Жекова.

Минев разказа и за най-възрастната читателка Милена Калудова, която на 92 години продължава да заема книги от библиотеката, както и за най-малкия читател – момиченце на две години, което вече срича думи, придружавайки сестра си в библиотеката.

Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив остава жив център на културата и знанието в България. С празничните инициативи и постоянната си ангажираност към читателите, библиотеката продължава да бъде важен стожер на българската културна идентичност и духовност.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40