В навечерието на важните годишнини на Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив и по повод днешния 24 май, предаването "Нашият ден" излъчи специално празнично издание директно от библиотеката. Димитър Минев, директор на библиотеката и носител на награда "Златен век", разказа за предизвикателството да съхраняваш и разпространяваш словото и българската култура в продължение на 145 години.
Минев сподели, че 2024 година е изключително важна за библиотеката, която отбелязва 145 години от своето създаване през 1879 г. по инициатива на Йоаким Груев и други възрожденски дейци. Освен това, библиотеката чества и 50 години от настаняването си в сегашната сграда – единствената в България, специално проектирана и построена за библиотека през този период.
Минев обяви, че по повод годишнината, библиотеката организира множество инициативи, които ще кулминират около 1 ноември. Сред тях са ревюта на книги, представяния на автори, литературни срещи и концерти. Една от най-интересните инициативи е "145 безплатни читателски карти", която включва турове в библиотеката от Великден до Коледа. По време на тези екскурзии, желаещите могат да научат интересни факти от историята на библиотеката и да получат безплатна читателска карта и сувенири.
Според статистиката на библиотеката, най-предпочитаните книги са любовните романи на Даниел Стийл, Нора Робъртс и Сандра Браун, следвани от криминалните произведения на Агата Кристи и Майкъл Конъли. В класацията за най-четени книги се нареждат и българските автори Георги Господинов и Венета Райкова, но и класически автори като Вазов. Особено радващо е, че библиотеката привлича и младите читатели с детските писатели като Атанас Цанков и Ангелина Жекова.
Минев разказа и за най-възрастната читателка Милена Калудова, която на 92 години продължава да заема книги от библиотеката, както и за най-малкия читател – момиченце на две години, което вече срича думи, придружавайки сестра си в библиотеката.
Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив остава жив център на културата и знанието в България. С празничните инициативи и постоянната си ангажираност към читателите, библиотеката продължава да бъде важен стожер на българската културна идентичност и духовност.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg