Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пловдив чете", или какви литературни срещи ни очакват на фестивала?

| обновено на 24.05.24 в 12:21
Директорът на библиотеката Димитър Минев и Гергана Георгиева от фестивала “Пловдив чете”
Снимка: БНР

Фестивалът "Пловдив чете" е едно от най-значимите литературни събития в България, което събира любители на книгата от всички възрасти и културни среди. С многогодишни традиции, този фестивал не само представя новите произведения на българските автори, но и създава платформа за срещи между писатели, преводачи и читатели.

Гергана Георгиева, една от организаторите на фестивала, сподели в ефира на "Нашият ден" своите впечатления и опит от събитието. На въпроса дали Пловдив и България наистина четат, тя отговори:

"За да се случва фестивалът, се изисква постоянство. Опитваме се да привлечем млади хора, доброволци, които да помагат да се случва фестивалът. Да ги срещаме с българските илюстратори и преводачи, това е нашето ежедневие. Четенията, срещите, посещаването на места, които са места за случване на четения, са в нашите дейности. Това е една възможност да се запознаем с авторите."

Тази година фестивалът предлага разнообразна програма, обхващаща почти целия месец юни. Сред гостите ще бъдат преводачката Анджела Родел, която ще участва в литературни срещи в библиотеката, поетът Стефан Цанев, както и писателите Петя Кокудева и Галин Никифоров. Тези събития предоставят уникални възможности за запознаване с нови автори и техните произведения.

Димитър Минев, директор на Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, подчерта значимостта на фестивала:

„Фестивалът е наистина уникално събитие. Той е много пловдивски, да благодарим на Божана Апостолова, която роди този фестивал. От самото начало, през тези 22 години, библиотеката си партнира с издателството „Жанет 45“. Можем да кажем, че всяка година резултатите от този фестивал са видими и много по-добри.“

Минев също така отбеляза, че интересът към четенето и книгите продължава да расте. Все повече хора проявяват интерес към аудиокнигите, използвайки времето си максимално ефективно, като слушат книги по време на пътувания. Това е привилегия на новото време и новите технологии.

Един от важните въпроси, който предстои да бъде решен, е проблемът с авторските права. Дигитализацията на библиотечните фондове е важен процес, но същевременно трябва да се гарантира, че съвременните автори няма да бъдат пренебрегвани.

Фестивалът "Пловдив чете" продължава да вдъхновява и обединява всички, които обичат книгите и литературата, създавайки истински празник на българската книга.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30