Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременният учител - мост между традицията и бъдещето

| обновено на 24.05.24 в 13:32
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“
Снимка: БГНЕС

В ефира на "Нашият ден" имахме удоволствието да чуем Елена Вързилова, учител по български език и литература, която с голяма любов и вдъхновение разказа за ролята на учителя днес. Според нея, учителят в България е истински магьосник, призван да вдъхновява децата в класните стаи и да отговаря на всички предизвикателства, които светът предлага.

Вързилова подчерта, че вдъхновението, съчетано с технологиите, налага нови роли на учителя. Той вече не е само преподавател, а и вдъхновител, който държи ръката на децата по пътя им към знанието. Всеки ученик носи в себе си любовта към словото и българския език, която се проявява още с първите стихчета и срещи с първите учители. Класната стая се превръща в техен втори дом, а тази обич към езика се предава от поколение на поколение.

Както светът извън класната стая, така и този вътре в нея, непрекъснато се променя. Вързилова сподели своите мисли за ерата на изкуствения интелект и предизвикателството пред учителите да решат дали да използват тези нови технологии като съюзник, или да се отдалечат от тях. Тя вярва, че учителите не могат да избягат от тези промени и че е пагубно да отделяме света в училище от този извън него.

Елена Вързилова е убедена, че ролята на учителя е да подготви учениците за реалния живот и да развие уменията, които съвременността изисква. Тя подчерта, че всяко време налага своите нови умения и че учителите трябва да бъдат готови да ги предадат на своите ученици. Според нея най-важното е да вървим ръка за ръка с технологиите и да използваме тяхната сила, за да вдъхновим и подготвим бъдещите поколения.

Разговорът с Елена Вързилова ни напомня за силата на българския език и за важната роля на учителите, които с любов и вдъхновение предават тази сила на новите поколения. В свят на постоянни промени и нови технологии, учителите са тези, които могат да направят връзката между традициите и бъдещето, подготвяйки учениците за предизвикателствата на утрешния ден.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40
Елена Шагай

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да..

публикувано на 27.09.24 в 13:09