Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато лекарите станаха писатели...

4
Д-р Фани Цуракова
Снимка: Кирил Чобанов

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските специалности и умението на колегите ѝ от различните съсловия да творят. Кога и защо бе учреден Клуб на писателите-лекари, колко медицина има в литературата и... обратно? Говорихме и за участието на България в работата на световните форуми на лекарите-писатели, художници, драматурзи, сценаристи, творци в една или друга област.


Особен раздел в минутите на съботното издание "За здравето" отделихме на домакинството на нашата страна на международен конгрес на лекарите-писатели. Организацията, очакванията и смисъла на тази проява в средата на месец септември, бе коментирана в ефир и от ревматолога проф. Златимир Коларов. Той направи обобщен анализ на потребностите от творчески изяви на лекарите, преуморени в своите всекидневни грижи и отговорности. И направи кавалерски жест към д-р Фани Цуракова, като изтъкна нейните заслуги за работата ѝ като дългогодишен председател на Клуба. Бяха споменати и първосъздателите и тяхната незабравима роля през годините: д-р Любен Станев и д-р Христо Ганов.

Проф. Боряна Делийска

Още една творческа натура взе "телефонно" участие в здравното издание на националната радиопрограма”Христо Ботев" – проф. Боряна Делийска. Открихме опитния нефролог в южна Италия, където "Слънцето грее еднакво за всички... ". Тя отговори на въпроса: писане или рисуване? Оказа се, че напоследък проф. Делийска се е "сближила" повече с четката, отколкото с перото. И в стила ѝ на художник прекрасно са съчетани светлината, хармонията и красивите багри.

В структурата на цялото предаване "За здравето", разбира се, бе вплетена и "медицинската" нишка – говорихме предимно за психиатрия, но и за ревматология, нефрология и за съпътстващите лечения и терапии.


Следващата ни среща навръх 1 юни ще бъде посветена на детското здраве. Очакваме експертното участие на проф. Владимир Пилософ – почетен председател на Българската педиатрична асоциация, и на професора по детска неврология Венета Божинова.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20

В Синята лагуна край Рейкявик няма нищо природно

Синята лагуна или Блауа Лоунид е една от основните забележителности на Исландия. Това е геотермален басейн, недалеч от Рейкявик, който отдавна е спечелил световна слава. Синята лагуна е абсолютно уникална, защото... няма други такива места на нашата планета. Тя се смята за отличителен белег на страната и привлича любопитни туристи от цял свят. Напливът е..

публикувано на 24.07.24 в 09:15

Осмо издание на Фестивала на етносите 2024 в Котел

На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел.  "Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите..

публикувано на 23.07.24 в 17:15

Седенето – "новото пушене"

"Тихи убиици" наричаме вредните навици като пушене, пиене на алкохол, неправилно хранене. Хората не сме създадени да стоим на стол толкова дълго, колкото го правим, и тази промяна има своята висока цена . В "Науката не спи" Никола Кереков разкрива вредите от "новото пушене" – а именно седенето.  Застоялият живот е нещо, към което съвременният..

публикувано на 23.07.24 в 14:05
Валери Александров-Валекс

Трудно ще е бъдещето на българския карикатурист

"Какво мога да кажа за политиците и карикатурата ли – правил съм две самостоятелни изложби в Народното събрание, през 1991 – с политически шаржове и карикатури. Тогава това беше нещо ново, целият парламент се беше струпал на откриването на тази изложба, имаше коментари и доста интересно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери..

публикувано на 23.07.24 в 10:00