Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато лекарите станаха писатели...

4
Д-р Фани Цуракова
Снимка: Кирил Чобанов

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските специалности и умението на колегите ѝ от различните съсловия да творят. Кога и защо бе учреден Клуб на писателите-лекари, колко медицина има в литературата и... обратно? Говорихме и за участието на България в работата на световните форуми на лекарите-писатели, художници, драматурзи, сценаристи, творци в една или друга област.


Особен раздел в минутите на съботното издание "За здравето" отделихме на домакинството на нашата страна на международен конгрес на лекарите-писатели. Организацията, очакванията и смисъла на тази проява в средата на месец септември, бе коментирана в ефир и от ревматолога проф. Златимир Коларов. Той направи обобщен анализ на потребностите от творчески изяви на лекарите, преуморени в своите всекидневни грижи и отговорности. И направи кавалерски жест към д-р Фани Цуракова, като изтъкна нейните заслуги за работата ѝ като дългогодишен председател на Клуба. Бяха споменати и първосъздателите и тяхната незабравима роля през годините: д-р Любен Станев и д-р Христо Ганов.

Проф. Боряна Делийска

Още една творческа натура взе "телефонно" участие в здравното издание на националната радиопрограма”Христо Ботев" – проф. Боряна Делийска. Открихме опитния нефролог в южна Италия, където "Слънцето грее еднакво за всички... ". Тя отговори на въпроса: писане или рисуване? Оказа се, че напоследък проф. Делийска се е "сближила" повече с четката, отколкото с перото. И в стила ѝ на художник прекрасно са съчетани светлината, хармонията и красивите багри.

В структурата на цялото предаване "За здравето", разбира се, бе вплетена и "медицинската" нишка – говорихме предимно за психиатрия, но и за ревматология, нефрология и за съпътстващите лечения и терапии.


Следващата ни среща навръх 1 юни ще бъде посветена на детското здраве. Очакваме експертното участие на проф. Владимир Пилософ – почетен председател на Българската педиатрична асоциация, и на професора по детска неврология Венета Божинова.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05