Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) препоръча изпращането на мисия за наблюдение на предстоящите избори, изразявайки загриженост за възможни случаи на купуване на гласове и контролиране на гласоподавателите. В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" Никола Тулечки, основател на "Данни за добро", коментира дали тези опасения са основателни.
"Тези опасения винаги са основателни", каза Тулечки. Той посочи, че наблюдават изборите от няколко години и отчитат, че от април 2021-ва година насам "най-видимите случаи на контролиран и купен вот буквално са изчезнали." Това е обнадеждаващо, но според него не трябва да се "разсейваме", за да не се върнат тези практики.
Тулечки обясни, че има много фактори, които правят организирането на купен вот по-скъпо, по-рисково и по-трудно. Политическата цена за подобни практики се е повишила, а демографските промени също оказват влияние - все по-малко хора живеят в крайна бедност, която ги прави податливи на манипулации. "От наша гледна точка, факторите са по-скоро обнадеждаващи", допълни той.
Контролираният вот е по-труден за наблюдение, защото не е толкова видим и е по-размит, обясни Тулечки. Купеният вот има видима част, която може да бъде проследена, докато контролираният вот е по-скрит и разнообразен по секции и общини, особено в райони с големи предприятия. Според него и в тези райони има спад на контролирания вот поради увеличения плурализъм и демографските промени.
"Намесата на Министерството и неговите органи при контролиран вот е много трудна, защото процесите са много по-скрити", обясни Тулечки. Относно купения вот и дейността на МВР, той отбеляза, че обикновено се правят няколко знакови акции месец преди изборите, които рядко водят до присъда и никога не засягат организаторите на купуването на гласове. Обикновено се хващат най-нисшите във веригата.
"Гледайки кампанията, много се озадачавам какво точно е посланието и кой на кого говори", каза Тулечки. Той изрази мнение, че всички партии говорят по-скоро на твърдия си електорат. Според него фактът че имаме избори две в едно и че кандидатите на партиите са както за евроизбори, така и за парламентарни избори, е неразбираем. "Очаквам този път да има малко по-фокусирана кампания и много се надявам да няма някакви активни мероприятия", завърши Тулечки.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg