Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детска приказка за... възрастни

Проф. Венета Божинова
Снимка: Национален конгрес по неврология

Твърде артистично заглавие на фона на сериозните проблеми, които поставихме в поредния брой "За здравето". Но… това бе подходът ни да "стигнем" по-лесно до съзнанието на родителите, а и на децата.

Най-общо говорихме за педиатрия и за неврологичните здравословни проблеми в ранната възраст, за симптомите, които родителите трябва да следят, за отговорността на всички ни за детското здраве. Основен гост бе проф. Венета Божинова, тя е изявен невролог в областта на педиатрията и се включи директно от Националния конгрес по неврология.

Проф. Владимир Пилософ
Гост бе и проф. Владимир Пилософ, който е отдал живота и кариерата си на детското здраве, дълго ръководител Българската педиатрична асоциация, а сега неин почетен председател. В реалистичен и прагматичен коментар нашият събеседник не бе оптимист за състоянието и за бъдещето на българската педиатрия. И като възможности, и като база, но най-вече като човешки ресурс и потенциал. Проф. Пилософ изтъкна огромната липса на детски лекари и сестри, а и честото политизиране на проблема. Всичко това неизменно води до една перманентна криза, призна той.


В диалога с проф. Венета Божинова, експертът по детска неврология очерта най-честите болестни симптоми и неврологични заболявания в детска възраст. Тя посочи техния характер и проява, както и произходът им – вродени или придобити. Особен интерес и внимание в хода на предаването отделихме на епилепсията – една често срещана и твърде разпространена болест. За успокоение на специалисти и родители терапевтичните схеми и подходи в лечението на епилепсията са успешни и ефективни. Разбира се, фармацевтичната индустрия продължава да работи и открива иновативни медикаменти. Един от тях, чиято формула съдържа есликарбазепинов ацетат, вече е в употреба и голямото негово предимство е, че се приема еднократно в денонощието.

С проф. Божинова говорихме за много аспекти на епилепсията – за нейния генезис, разпространение, диагностициране, различните й видове и прояви. Специалистът – детски невролог, очерта и най-ефективните методи за диагностициране на заболяването. Сред тях задължителният ядрено-магнитен резонанс за потвърждение и ЕЕГ за проследяване.


В разговора с проф. В. Божинова очертахме отново ефективността на терапията и позитивното ѝ повлияване върху хода на заболяването и подобряване на качеството на живот.

Проф. Димитър Младенов
В края на среща ни от Сандански се включи проф. Димитър Младенов – уролог и организатор на традиционните национални урологични симпозиуми. Следващата събота ще дискутираме с него и с колегите му именно върху проблемите на урологичното здраве на малки и големи, на жени и мъже.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15